lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

mascotzel 07-10-2009 14:27

maryus,nimeni de pe aici nu se excita de altele utilizari ale Nvidia
ne intereseaza gaming-ul si bench-ul

eXpander 07-10-2009 14:32

Maryus3D: inteleg ca esti Professional 3D Artist. Iti inteleg punctul de vedere... ne-ai explicat foarte clar ca ATI sucks si Nvidia rullz in domeniul asta. Ai repetat asta la o rata aproximativa de 3 ori/post in thread-ul tau de quadro-mod. Am inteles ideea, nu o mai repeta de atatea ori, pentru ca risti sa fii numit "fanboy" ;)

Totusi, nimeni nu ti-a zis nimic. Si, mai ales, nu te-a facut nimeni obosit! Pentru mine, ca gamer, asta este o jignire.

Fii, te rog, mai open-minded, si nu mai jigni aiurea o categorie de utilizatori pe care n-o intelegi, daca nu ai facut niciodata parte din ea. Fiecare judeca si isi cumpara un produs dintr-un anumit motiv. Daca ATI merg bine in jocuri, ATI cumpara. Daca Nvidia merg bine, Nvidia cumpara.

Deci, mai usor cu oboseala, pentru ca suntem un forum colorat: gameri, overclockeri, artisti 3D, programatori etc.

Maryus3D 07-10-2009 14:49

eXpander eu m-am referit la cei obsedati care au perspectiva ingusta ca si eu ma mai joc stai tu linistit. Dar se pare ca sunt inteles gresit si trebuie sa-mi gasesc alta exprimare. Eu nu m-am luat de gameri eu m-am luat de cei care nu vad altceva decat jocuri. Nvidia mai are si alte planuri in afar de jocuri si nu le poate abandona si din cauza asta multi zic nvidia sucks si eu vreau sa zic ca nu-i adevarat din mai multe motive ca pana la urma nici o companie sucks ambele au avantaje si dezavantaje. Nu am batut apropo si nu m-am vazut superior gamerilor asta ar insemna sa fiu ipocrit (Crysis rullz, abia astept sa iasa CoD 6, AvP3 :D) dar na... eu sunt de vina ca nu m-am exprimat cum trebuie :).

mascotzel 07-10-2009 15:05

pai dc sa laude gamerul nvidia fiindca stie sa faca si mamaliga?!
aici nu judecam valori universale

Maryus3D 07-10-2009 15:07

Cand o sa apara GeForce pe GT300 atunci sa vorbim. Deocamdata nvidia a promovat un prototip de GT300 intr-un Tesla. :)

eXpander 07-10-2009 15:22

Quote:

Originally Posted by Maryus3D (Post 9025)
eXpander eu m-am referit la cei obsedati care au perspectiva ingusta ca si eu ma mai joc stai tu linistit.

Cu atat mai mult, gamerii obsedati sunt foarte incapatanati :) Deci chiar n-ai ce sa le faci... daca ei stiu ceva, atunci e gata... asa e pentru ei.

Stiu ce zic, pentru ca asa sunt si eu. Imi bateam coasa toata ziua de oamenii care jucau WOW, cat de disperati sunt (mai ales fostii colegi din camin). Pana am inceput sa joc si eu :) Si intr-o luna am ajuns si eu la fel de disperat. Abia abia m-am lasat de joc, si mai mult din "noroc" (lipsa de fonduri pentru expansion). :)

Kimi 07-10-2009 15:41

Stirea aia care zicea ca 2% din cipurile trimise de nvidia si nush ce o fost infirmata de cei de la nvidia. Ziceau ca o fost doar un zvon anti-nvidia (citit pe tweaktown). :)

mascotzel 07-10-2009 16:56

si,daca era adevarat,vroiai sa o confirme?
:D
asteptam GT300 in noimebrie daca e dupa cum zic ei

Monstru 07-10-2009 17:11

Sunteti ceva de groaza :)

Micutzu 07-10-2009 17:33

Desi sunt foarte retinut fata de cam tot ce scrie Charlie, in special cand e vorba de Nvidia si mai ales fata de articolul asta, poate vreti sa fiti la curent cu ultimul zvon:

http://www.semiaccurate.com/2009/10/...gh-end-market/

Eu as zice ca doar pregatesc modele noi (macar cu numele) si e normal sa taie productia pe cele vechi in curand si sa le dea sansa integratorilor sa isi goleasca canalele de distributie.

Enz0 07-10-2009 17:55

Micutzu, nu as fi chiar asa de retinut.Daca e sa faci si tu calculul costului de productie al unei placi video seria GT200, ajungi la concluzia ca nu bate campii chiar asa de tare.
Omul e foarte shucarit pe nVIDIA dar de multe ori are dreptate.E drac impielitat cand vine vorba de "sapat" in curtea nVIDIA si a avut dreptate in multe privinte.Cine a fost cel care a afirmat prima data oficial ca va avea Evergreen 1600SP?CHarlie...., tin minte ca tot el zicea ca nVIDIA va dubla shader units in seria GT300(si asta acum mult timp)
Il urmaresc de mult timp dar nu iau totul de-a gata ce scrie el, ci mai fac si eu cercetari.
Parerea mea e ca nVIDIA va parasi incet incet bransa gamingului si se va orienta pe partea de super computing care e mult mai banoasa.
De data asta ATI chiar i-a prins cu chiloţii jos si sunt pe cale sa ii cam violeze cand vine vorba de preţuri.Stai sa vezi cum vor scadea pretul la seria 4000/5000. Din pacate metoda monolitica adoptata de nVIDIA nu prea da rezultat bun in contabilitate.

Monstru 07-10-2009 18:02

Enzo - da-mi te rog catva exemple in care a avut dreptate, legate de Nvidia, nu de ATI, bazat pe produse deja lansate. Please. :)

Enz0 07-10-2009 18:20

http://www.theinquirer.net/inquirer/...ayed-till-2010
Ma pui acum sa caut toate articolele lui de pe theinquirer.net?
E simplu sa dai o filtrare dupa Charlie Demerjian si gasesti tot ce a scris.
http://www.theinquirer.net/inquirer/...9xxx-gpus-tips

http://www.theinquirer.net/inquirer/...unces-x86-chip (Tegra anyone?)

Sunt multe articole scrise de el in care gasesti diverse subiecte in care a avut dreptate.Ca a avut dreptate partial sau a fost scurgere de informatii, asta numai el stie.Chestia e ca tipul are ceva relatii si nu vorbeste intotdeauna doar cu scopul de a denigra nVIDIA.
In fiecare din articolele ce le-am pus ca exemplu ai linkuri gen (we told you so) care te duc la articole mai vechi in care prezenta planurile de viitor samd)
Nu spun ca are dreptate 100% ci doar ca are urechi fine si aude multe chestii.

Monstru 07-10-2009 18:26

Te rog nu ma imbolnavi cu link-uri la Inq. Spune-mi ce afirmatii negative a facut despre produse Nvidia care exista deja si a avut dreptate? GT300 amanata pana in 2010? Inca nu stim asta. G100, GT120...WTF? EU nu am vazut inca asemenea produse. Iar gafa aia cu procesorul x86 o tin minte foarte bine pentru ca i-am intrebat cat se poate de oficial atunci pe aia de la Nvidia si mi-au dat transcrierea aia. Omul a inteles tampenii, ati vazut voi pana acum un procesor x86 de la Nvidia? Tegra este pentru telefoane mobile FFS!!!

Deci cum spuneam, ceva real, despre produse care exista deja deci putem verifica daca omul a avut dreptate sau nu, avem? Uite, chiar m-ai facut curios, sunt curios ce zicea Charlie de rau de G80 inainte sa apara....Oare a avut dreptate? =))

Quote:

Nu spun ca are dreptate 100% ci doar ca are urechi fine si aude multe chestii.
Ehehe...vorba cuiva de pe XS....even a dead clock is right twice a day =))

eXpander 07-10-2009 19:04

Pai e sigur ca GTX260-295 vor deveni EOL in scurt timp. Avand in vedere ca vine seria noua. E o evolutie normala.

Daca intr-adevar au probleme cu procesul de fabricatie la GT300, atunci da, e o greseala sa le scoata acum de pe piata. Dar nu cred ca se pune problema retragerii de pe segmentul de gaming, pentru ca e banos si ala. Mai ales mainstream-ul.

marian57 07-10-2009 19:42

Chiar nu stiu cu ce se va face de ras ATI,acum dupa lansarea lui 5870,cu doar 1GB ram? Cate fps-uri castigi daca ai 2GB ram? Eu vad ca poti sa joci Crysis Warhead cu detalii maxime la 40fps-uri pe 22".

Monstru 07-10-2009 19:43

Da cine a zis ca se face de ras ATI cu 1GB pe placile astea???

marian57 07-10-2009 19:52

Scuze,cateva posturi mai sus,user-ul pme,nici eu nu prea sunt multumit de ATI,mai ales ca anul asta am avut trei placi defecte,dar raportul pret performanta nu poate fi ignorat.

eXpander 07-10-2009 19:57

Placile defecte nu au nicio legatura cu producatorul procesorului grafic (Nvidia sau ATI), ci de vendorul care a realizat implementarea (Sapphire, Gigabyte, Asus etc).

Sunt curios ce branduri erau placile tale.

pme 07-10-2009 21:30

Quote:

Originally Posted by marian57 (Post 9064)
Scuze,cateva posturi mai sus,user-ul pme,nici eu nu prea sunt multumit de ATI,mai ales ca anul asta am avut trei placi defecte,dar raportul pret performanta nu poate fi ignorat.

perfect de acord, am gasit la 850 ron un saphire 4850 si din lipsa de alternativa voi lua aceasta placa pentru 2-3 luni (sper totusi sa-si revina Nvidia).
Fiind usor de overclockat si ajungand aproape de 5870 este in acest moment imbatabila ca pret, insa cu certitudine pretul real ar trebui sa fie de maxim 500-600 RON sau chiar mai jos.
Probabil ca voi regreta in cele din urma alegerea insa, decat sa ma blochez cu un GTX295 directx10,prefer sa risc numai pentru a vedea cu ochii mei ce poate.
Voi ce parere aveti?


All times are GMT +3. The time now is 14:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.