lab501 forum

lab501 forum (http://forum.lab501.ro//index.php)
-   Zona libera (http://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=28)
-   -   Arme de foc (http://forum.lab501.ro//showthread.php?t=15318)

kobro 03-02-2021 15:58

Da. LA mine da. Majoritatea chiar au prins vremurile cand Serviciul PM+AII facea ocol toata tara pentru instruire practica si video, si asta chiar pe vremea lui Ceasca, asa-zisul vagon de PM

RaverX 07-02-2021 20:31

Special pt droopy_ro.

Vezi asta si incearca sa extrapolezi cum ar fi in rromanica daca s-ar da liber la arme de foc:
www.youtube.com/watch?v=Id9pd8zfQcs

Si mai sunt multe pe canalul ala.

Eu estimez ca in fiecare oras din tara ar fi mii de morti doar in primele zile, politia si jandarmeria ar fi super depasita si probabil nu ar interveni in conflicte de frica. Dar na, e bine sa avem arme ca sa ne simtim "in siguranta" (adica smardoi).

EDIT: id-ul video-ului youtube e Id9pd8zfQcs, am si uitat de bugul asta penibil si nereparat de ani de zile :(

guest13 07-02-2021 20:40

Quote:

Originally Posted by RaverX (Post 714032)
Special pt droopy_ro.

Vezi asta si incearca sa extrapolezi cum ar fi in rromanica daca s-ar da liber la arme de foc:
https://www.youtube.com/watch?v=Id9pd8zfQcs

Eu estimez ca in fiecare oras din tara ar fi mii de morti doar in primele zile, politia si jandarmeria ar fi super depasita si probabil nu ar interveni in conflicte de frica. Dar na, e bine sa avem arme ca sa ne simtim "in siguranta" (adica smardoi).

EDIT: id-ul video-ului youtube e Id9pd8zfQcs, am si uitat de bugul asta penibil si nereparat de ani de zile :(

Aia doi sunt idioti cum zic si aia de comenteaza: vezi unul care vine cu pistolul si tu mai stai la comentat...
In alta ordine de idei in Romania : http://www.hotnews.ro/stiri-esential...ital-video.htm De mers pe linkul de la sfarsitul articolului.

Monstru 07-02-2021 21:04

Quote:

Uite aici magie, de ani de zile... stergi tu frumos "https://", ca nu iti cade mana si miracol... uite link-ul

RaverX 07-02-2021 21:52

Quote:

Originally Posted by guest13 (Post 714036)
Aia doi sunt idioti cum zic si aia de comenteaza: vezi unul care vine cu pistolul si tu mai stai la comentat...

Exact. Crezi ca in rromanica sunt numai oameni foarte inteligenti? Fix de aia am ales exemplul ala, reprezinta o mare parte din romani, asa s-ar ajunge si la noi. In trafic, in sate, in blocurile din cartierele marginase, etc, etc.

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 714041)
Uite aici magie, de ani de zile... stergi tu frumos "https://", ca nu iti cade mana si miracol... uite link-ul

Bine de stiut, mersi.

Monstru 07-02-2021 23:21

E ceva buleala cu embbed-ul, nu cu link-ul per se. Daca lasi link-ul intreg, forumul ii baga embbed direct si asta for some fking reason nu merge. Daca stergi https://, atunci il ia ca link normal si merge.

droopy_ro 09-02-2021 13:50

Quote:

Special pt droopy_ro.

www.youtube.com/watch?v=Id9pd8zfQcs

Nu e vorba sa ma simt in siguranta ca nu sunt copil sau femeie. E vorba sa fiu in siguranta.
Armele sunt scumpe la fel ca si munitia, nu oricine ar face un sacrificiu sa isi cumpere, sa detina si sa se antreneze cu ele.

Clipul ala imi arata ce anume ? ca nu am rabdare sa vad mai mult, s-au certat trei indivizi si s-a lasat cu pac-pac pentru ca orgoliu. Deci armele de foc = rele, daca erai in SUA te luau astia instant in partidul democrat.
Buna ziua, aia e realitatea daca cauti scandal gasesti scandal. Putea fi evitata situatia aia.

Eu estimez ca ori trolezi maxim, ori ai probleme la mansarda, ori esti foarte fricos din fire.
Mii de morti nu sunt in Yemen, Siria sau Mexic zilnic. Mii de morti erau in al doilea razboi mondial atat in Europa cat si in Pacific. DAR nu erau de la armele de infanterie ci de la artilerie, tancuri si bombardamente.

Stiam de faza cu dopurile portocalii pe teava, de faptul ca soldatii in permisie nu trebuie sa aiba incarcatorul in arma dar nu stiam ca e asa de greu sa obtii permisul si nici ca airsoftul e considerat periculos si nu ai voie sa ai "arma" de airsoft acasa, ridicol.
www.youtube.com/watch?v=FNfvARxp1FM

RaverX 09-02-2021 14:32

Nu stiu care dintre noi are probleme la mansarda, cert e ca, in opinia mea, inca nu realizezi o chestie: n-ai cum sa fie in siguranta cand oricine in jurul tau poate avea arma.

Quote:

Originally Posted by droopy_ro (Post 714208)
Buna ziua, aia e realitatea daca cauti scandal gasesti scandal. Putea fi evitata situatia aia.

Nu, situatia nu putea fi evitata. Puteau fi evitate crimele si sinuciderea, daca nu avea ala arme de foc. Si e clar pentru mine ca nici chestia asta elementare n-o intelegi.

Sunt multe feluri de oameni care reactioneaza foarte diferit. Unii sunt foarte calmi, altii nu. Unii pot exploda de furie de la o chestie super banala. Unii chiar au probleme grave psihice, nedepistate. Acum echipeaza-i pe toti cu arme si pune-i in viata reala, unde zilnic sunt ambuteiaje in trafic, nervi, injuraturi, etc. Daca nu e clar pentru tine ce se va intampla, atunci e clar pentru mine cam cat de inteligent esti.

kretzu77 09-02-2021 16:10

Quote:

Originally Posted by droopy_ro (Post 714208)
dar nu stiam ca e asa de greu sa obtii permisul si nici ca airsoftul e considerat periculos si nu ai voie sa ai "arma" de airsoft acasa, ridicol.

Sa ma obosesc sa-ti explic cum poti face demage destul si cu airsoft?
Neeeeeeaaaaaaaaaah.
Poate s-o indura himuroiul.

kobro 09-02-2021 17:04

Eu zic sa te abtii, desi recunosc ca e greu :).

RaverX 09-02-2021 17:17

Nu stiu de ce a aparut airsoftul in ecuatie, eu ma refeream strict la armele de foc. Din ce stiu eu, armele airsoft sunt legale in Romania si nu ma deranjeaza deloc. Evident ca poti face damage si cu alea, mai ales daca le "modezi" un pic si obtii si niste "bile" mai smechere, dar nu-s nici pe departe la fel de periculoase ca o arma de foc.

Damage poti face si cu un cutit, topor, ba si cu pumnul. Insa trebuie sa fii mult mai dement sa bagi cutitul in cineva, psihologic vorbind, decat sa-l impusti. Plus ca te poti apara mai usor, in cel mai rau caz fugi. Dar cand e vorba de arme de foc treaba se impute grav de tot, chiar nu inteleg cum unii nu pricep asta.

Din pacate in SUA s-a ajuns unde s-a ajuns de la o idee a unui retardat, din ce am inteles eu. Ceva idiot, cretin, retardat, tampit, tembel, handicapat mintal, etc a zis demult ca vor dreptul de a avea arme ca sa se poata apara de guvern, mai exact "right to keep and bear arms against governmental interference".

Ideea era ca sa nu cumva sa vina guvernul si armata si sa-i faca sclavi pe unii sau chesti de astea si ca "poporul" sa se poata apara de propriul guvern. Ceea ce e o tampenie incredibila, nu stiu cum s-ar putea apara niste cetateni cu pistoale (sau chiar cu arme automate, ceea ce e ilegal in SUA) de o armata moderna cu tancuri, arme super puternice si, mai ales, soldati profesionisti. Dar na, nu-s degeaba americanii priviti ca niste idioti, majoritatea chiar sunt (nu ca majoritatea romanilor n-ar fi).

Si, in ciuda nenumaratelor incidente soldate cu victime nevinovate (uneori si copii), tot n-au renuntat la "dreptul" asta.

Eu nu ma consider fricos sau las, dar daca in Romania s-ar da dreptul la arme as incerca sa emigrez in alta tara cat mai rapid. Pentru ca stiu sigur ca in tara s-ar instaura un haos, plin de smecheri care s-ar impusca pe strada, politia n-ar face fata.

kretzu77 09-02-2021 17:53

Nu m-am referit la tine.
A vazut ce inseamna arma cu glont in Ro (legislatie&co) si a dat-o acum in airsoft. Dar si aici sunt reguli. Si acum regulile astea i se par ridicole.
Omul vrea sa umble cu puscociul pe bord in trafic si cu asta basta. :D
Cand se va dumiri si cu airsoft-ul, o sa vrea prastie. Si atunci va trebui sa-i explicam ca si aia poate fi letala (cu piulita/bila de rulment). =))

HymuraX 10-02-2021 08:59

@droopy_ro O arma de foc asupra ta, te responsabilizeaza, daca nu o face, inseamna ca nu ar trebui sa ai arma de foc. De ce? E simplu, avand arma de foc, automat ai o forta de raspuns la agresiune superioara, fata de posibilul agresor din fata ta. Esti constient ca totul poate lua o turnura nefasta si se poate ajunge la lucruri pe care nimeni nu si le doreste. Marea majoritate a conflictelor escaladeaza din cauza egoului. Am patit o faza pe la sfarsitul lui decembrie cu niste spermatozoizi de 19-20 de ani, care incercau sa faca pe zmeii in trafic. Baietii s-au dat cu masinile spre masina mea, tot felul de manevre periculoase. Si mai dulce, una dintre masini s-a tinut dupa mine pana in parcarea mall-ului unde lucreaza sotia si s-au dat jos smardoi la mine. Aveam arma asupra mea, puteam sa o scot lejer sa ii intind pe jos linistit. Dar, din punct de vedere legal, nu era prea ok. Caci nu fusese o amenintare directa. In parcare lucrurile s-au schimbat putin, in sensul ca, nemaifiind in trafic, unde orice altercatie se lasa cu dosar penal, m-am coborat si eu din masina sa vaz care e treaba si ce naibilor vor baietii. Ghinionul meu sau al lor, sunt slabut de fel si nu par o amenintare la prima vedere, deh 85 de kg la 1.85 si baietii au incercat-o... Ma repet, niste copii de 19-20 de ani. Dupa ce le-am explicat calm si intr-o maniera "parinteasca" ca nu e frumos ce fac, doar la doi dintre ei, al treilea s-a incuiat in masina si nu se dadea jos sa vorbeasca cu mine, am chemat frumos politia, si, baietii or sa aiba o tinichea legata de coada. Si nici macar atunci nu am scos arma. Daca as fi facut asta, nu as mai fi fost in legitima aparare si deveneam agresor. De ce? Oamenii au venit cu mana goala la mine, aveam posibilitatea sa fug cu masina si sa scap de agresiune etc. La cum s-au comportat aia, un roman ar fi scos arma de cand se afla pe sosea cu ei, si poate ar fi tras. Sau macar la intimidare ar fi scos arma. Si de acolo lucrurile puteau escalada. Daca ar fi fost frumos sa ii tavalesc cu arma la cap, poate ca da, poate ar fi invatat o lectie, poate ca nu, poate i-as fi facut sa caute si ei arme ca sa poata raspunde pe viitor la o asemnea amenintare si sa nu mai fie umiliti. Intelegi unde bat? O arma nu este un bat,, o nuia, este o arma de foc care poate ucide intr-o fractiune de secunda sau poate rani grav. Marea majoritate a populatiei nu este capabila psihic sa inteleaga ce implica detinerea unei arme de foc. Nu constientizeaza pericolul la care se expun si la care expun pe altii, chiar si la Americani. Abia dupa ce o folosesc si suporta consecintele inteleg cat de tampiti au putut sa fie.

Cat despre armele de airsoft, momentan, nu este interzisa detinerea. Acasa poti avea si 1000 de arme de airsoft. In trafic, poti avea masina plina de arme de airsoftr, atata timp cat le ai in husa sau cutie si nu le fluturi pe strada. Dar si aici e o treaba cu astia de folosesc arme de airsoft la intimidare, au sansa oricand sa dea de unu ca mine, cu arma la el si sa reactioneze pe masura amenintarii. Si aici nimeni nu va avea ceva impotriva caci armele de foc sunt replici 1:1 cu armele reale si nu pot fi diferentiate usor. Si daca unu indreapta vreodata arma spre mine... Nu o sa stau sa vaz daca e sau nu replica etc... Reactionez. Sunt arme de airsoft care au destula putere cu proiectilele adecvate cat sa produca leziuni serioase, asa ca si o arma de airsot trebuie tratata cu seriozitate. La un event de airsoft la Sibiu, acum vreo 5-6 ani, unuia i-a trecut o bila la cativa mm de jugulara, dupa ce i-a perforat pielea o bila de 0.50 la vreo 20m...

Daca tot vrei sa ai arma de foc, fa cursul de arme si munitii, invata legislatia si cumpara un pistol cu bile de cauciuc pe care sa il ti acasa pentru siguranta ta, sunt modele care isi fac treaba bine rau de tot... Dar ma repet, o arma de foc nu este pentru oricine. Una e sa ai niste antrenamente, sa ai mindset-ul specific si alta e sa iti cumperi o arma, sa mergi la poligon cu ea sa tragi static si fara stres...

Monstru 10-02-2021 10:39

Cum sa te vindeci de smecherie in 2 pasi simpli. 1 - agresezi Himuroiul. 2 - Fuck, fuck fuck....run!!!! Ce baieti neinspirati :))))

droopy_ro 10-02-2021 11:23

@HymuraX
Cum s-au luat ei tocmai de tine care esti un "privilegiat" si ai arma de foc ?
Si da, am inteles punctul tau de vedere, noi suntem prea inapoiati sa detinem.
Quote:

Originally Posted by RaverX (Post 714224)

Damage poti face si cu un cutit, topor, ba si cu pumnul. Insa trebuie sa fii mult mai dement sa bagi cutitul in cineva, psihologic vorbind, decat sa-l impusti. Plus ca te poti apara mai usor, in cel mai rau caz fugi. Dar cand e vorba de arme de foc treaba se impute grav de tot, chiar nu inteleg cum unii nu pricep asta.

Din pacate in SUA s-a ajuns unde s-a ajuns de la o idee a unui retardat, din ce am inteles eu. Ceva idiot, cretin, retardat, tampit, tembel, handicapat mintal, etc a zis demult ca vor dreptul de a avea arme ca sa se poata apara de guvern, mai exact "right to keep and bear arms against governmental interference".

Ideea era ca sa nu cumva sa vina guvernul si armata si sa-i faca sclavi pe unii sau chesti de astea si ca "poporul" sa se poata apara de propriul guvern. Ceea ce e o tampenie incredibila, nu stiu cum s-ar putea apara niste cetateni cu pistoale (sau chiar cu arme automate, ceea ce e ilegal in SUA) de o armata moderna cu tancuri, arme super puternice si, mai ales, soldati profesionisti. Dar na, nu-s degeaba americanii priviti ca niste idioti, majoritatea chiar sunt (nu ca majoritatea romanilor n-ar fi).

Si, in ciuda nenumaratelor incidente soldate cu victime nevinovate (uneori si copii), tot n-au renuntat la "dreptul" asta.

Eu nu ma consider fricos sau las, dar daca in Romania s-ar da dreptul la arme as incerca sa emigrez in alta tara cat mai rapid. Pentru ca stiu sigur ca in tara s-ar instaura un haos, plin de smecheri care s-ar impusca pe strada, politia n-ar face fata.

Deaia interlopii se injunghie de obicei in fund ca sa nu ajunga la bulau. De haos ce e la noi.
Romania e tara sigura si nu e datorita lipsei armelor de foc, ci a noastra ca natie, nu suntem violenti din fire si asta se vede in numarul de rafuieli intre interlopi de dupa revolutie.

Deaia nu sunt crime cu cutite ca trebuie sa fi mai putin dement sa bagi cutitul https://www.bbc.com/news/world-asia-china-45987984

Legat de arme la civili in SUA.
https://en.wikipedia.org/wiki/Second...s_Constitution
Aia care au scris constitutia au fost prosti ? ba, du-te si zi-le ca sunt vreo 250 de ani de atunci. Tu realizezi ca tara aia nu a avut fascism, comunism sau dictatura pana acum. Iar 2A e unul din motive.

Ce poti face cu arme ca populatie civila ? simplu uita-te in Yemen, Vietnam, rezistenta franceza sau poloneza in WW2, Afganistan, Africa, Borneo, Filipine si oriunde mai sunt sau au fost insurgente in lume asta.
Poti vedea in anii '80 ce au facut mujahedinii in razboi contra rusilor sau gherilele Vietcong in sudul Vietnamului.

Plus ca ei au garda nationala(a nu se confunda cu armata, aviatia sau marina SUA) aia apratine de statul respectiv, Texas, California, Oregon, Montana etc. garda nationala are tancuri, avioane, elicoptere, artilerie, nu merge sa vina Trump sau Biden si sa puna mana pe tara aia care e o uniune de state.
Intelegi acum de ce dreptul la arme e al doilea amendament in constitutie ?
www.youtube.com/watch?v=VdZvZMmjy1g

The Hater 10-02-2021 11:34

HymuraX a prezentat si explicat problema foarte bine.
Gandestete si la varianta in care tu erai in locul lui fara arma si aia care au venit dupa el aveau arma.

RaverX 10-02-2021 12:45

Lasa-l, m-am convins cat il duce creierul. El ar vrea sa fie ca-n Nigeria, sa se ciuruieasca aia cu armele automate pe strazi. Si sa ne putem apara de o invazie e rusilor. Ca na, daca am avea arme, rusii s-ar caca pe ei si n-ar avea curajul sa ne atace. Nu stiu cati ani are droopy asta, dar ca si gandire e sub un copil de gradinita.

Rob˙ 10-02-2021 12:48

Quote:

Originally Posted by HymuraX (Post 714295)
Si daca unu indreapta vreodata arma spre mine... Nu o sa stau sa vaz daca e sau nu replica etc... Reactionez.

Tocmai ăsta este motivul pentru care în State o obligatoriu ca armele de airsoft să aibă vârful țevii vopsit portocaliu.

Monstru 10-02-2021 13:10

Si politia ii impusca oricum =)))

droopy_ro 10-02-2021 13:13

Quote:

Originally Posted by RaverX (Post 714312)
Lasa-l, m-am convins cat il duce creierul. El ar vrea sa fie ca-n Nigeria, sa se ciuruieasca aia cu armele automate pe strazi. Si sa ne putem apara de o invazie e rusilor. Ca na, daca am avea arme, rusii s-ar caca pe ei si n-ar avea curajul sa ne atace. Nu stiu cati ani are droopy asta, dar ca si gandire e sub un copil de gradinita.

Șah mat. Sa te mai bagi in discutie dupa ce iti faci temele.
PS: in Nigeria ar fi relativ sigur daca nu ar exista Boko Haram si alte deastea.

@The Hater
Eu m-am gandit bine. El nu s-a gandit bine. Cand sunt 3 pe tine indiferent cate karate sti, cate kilograme ai peate ei sau ce calibru are arma ta. Nu te dai jos la ei, nu te iei la smardoiala. Suni la 112 si fugi catre cel mai apropiat echipaj de politie. 3 la 1 e o situatie foarte nasoala.

All times are GMT +3. The time now is 09:05.