lab501 forum

lab501 forum (http://forum.lab501.ro//index.php)
-   Zona libera (http://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=28)
-   -   Arme de foc (http://forum.lab501.ro//showthread.php?t=15318)

rodarkone 04-01-2016 19:05

Poti avea o arma de foc in mod legal in Romania, insa trebuie sa prezinti motive intemeiate (esti vanator profesionist, faci parte din anumite categorii profesionale, umblii cu valori mari la tine tot timpul datorita naturii meseriei etc.)

Ca si persoana fizica e destul de greu de obtinut dar nu imposibil, mai ales daca exista motive serioase (viata ti-a fost pusa in pericol .. etc)

Felul in care se obtine arma si actele este cumplit de idiot si birocratic => spaga multa si nervi de otel (insa probabil ca ajuta avand in vedere ca trebuie sa locuiesti cu riscul acasa)

mirciusx 04-01-2016 19:20

S-a pomenit de stres si alte cele, mai sus. Aveti perfecta dreptate. Legat de Elvetia, personal, am ramas uimit cat de lejeri erau oamenii aia. Am intarziat si la cununia lor civila, insa eu erau relaxati cand eu faceam pe mine. Si ne-a sarit si randul si am intrat dupa, dar erau zen, radeau, stateau la povesti, chill...

E suficient sa ai probleme cu 2-3 firme intr-o luna sau alte chestii care s-ar putea aduna, ca incepi sa faci ravagii prin emag. Asa, de kiki.

mbc 04-01-2016 19:33

Imi pare foarte bine sa citesc aceste postari.

ducool2001 04-01-2016 19:41

Problema este ca in mometul in care se faciliteaza accesul la armele letale, va creste si numarul armelor " la negru". Realitatea este ca uzul armelor de foc in mod abuziv, se face, nu de catre cei ce au armele cu forme legale, inclusive raport ballistic, ci de catre cei ce nu se afla in nici o evidenta a politiei. Punct :)

mbc 04-01-2016 19:49

Pai si daca uzul de arma abuziv oricum nu respecta legea, de ce sa nu le facilitam accesul la arme celor care nu incalca legea.

Eu mi-as lua un singur pistol, probabil un 9mm, mare si cu capacitate decenta. Bine, pe de alta parte am tras doar cu pistoale de 9mm pana acum (asta exista la poligonul de langa mine), deci nu am termen de comparatie.

Monstru 04-01-2016 20:05

9mm este mai mult decat suficient si ca sa inveti sa tragi si ca sa te aperi in caz de nevoie. Nu cred ca se pune problema de "ce arma sa imi iau" in discutia asta, mai degraba daca ar fi ok sau nu sa ne relaxeze legislatia in Romania.

Ca fapt divers, totusi, daca esti curios despre diferentele dintre diverse pistoale si calibre, da, ele exista.

Pentru 9mm as preciza ca avantaje:

- munitie ieftina, raspandita
- bun echilibru intre putere de stopare / recul / precizie
- risc mai mic de a rani fatal in procesul de auto-aparare

Prin comparatie, pentru .45 ACP lucrurile stau cam asa:

- munitie mai scumpa
- putere de stopare mare, recul mare, precizie usor mai scazuta
- risc mai mare de a rani pe cineva fatal chiar daca incerci doar sa te aperi

Dupa ce a facut parte din dotarea standard a armatei americane, Colt 1911 .45 (M1911A1) a fost inlocuit la sfarsitul anilor 80 cu Berreta M9 (9mm). Noul pistol era mult mai modern, fiabil, cu recul redus si precizie mare. Problema este ca multi veterani au fost nemultumiti de puterea de stopare si au preferat sa utilizeze batranul 45.

Prin asta ma refer la faptul ca in momentul in care in jungla, de la 3m sare pe tine cu maceta un luptator de gherila cu adrenalina la maxim, o sa il gauresti cu 9mm si probabil ca o sa si moara eventual (nu discutam despre rani la nivelul capului ci despre rani la nivelul torsului). Problema este ca daca nu l-ai nimerit in cap sau in inima, nu o sa il opresti pe loc si pana da coltul sau constientizeaza durerea produsa de rana tot te cioparteste cu maceta. La polul opus, un 45 (ca sa nu mai vorbim despre 357 Magnum sau alte frumuseti de genul asta) are sanse mult mai mari sa il opreasca instantaneu chiar daca nu atingi un organ vital.

Ma rog...asta e teoria... si nu prea are legatura cu ce discutam noi aici :)

Monstru 04-01-2016 20:11

3 Attachment(s)
Uite diferenta intre cartuse - .45 ACP, 357 Magnum, 38 Special & 9mm. Si in ultima fotografie, uite cum arata gazele evacuate de un Colt Peacemaker (Colt Single Action Army) 357 Magnum. E fucking brutal...

war4peace 04-01-2016 21:33

Quote:

Originally Posted by parpales (Post 462978)
Bineinteles ca ar fi n incidente, dar incet incet ar constientiza toti

Care toţi? Ăia 10% care rămān īn viaţă, din care jumătate imobilizaţi la pat de la "puşcături"?

Eu mă īngrozesc doar cānd citesc ce scrie aici...

HymuraX 04-01-2016 21:37

Singura arma de serie care are standard puterea de oprire la un singur glont care atinge tinta, este AK47, PM model 63 si derivatele acestuia si alte derivate din AK ce folosesc munitie 7,62×39mm. Puterea de oprire se a unei munitii nu tine neaparat de calibru, viteza de iesire si greutate. Tine de cata forta cinetica castiga intr-un timp scurt si cum se comporta odata ce a lovit tinta. In aceste categorii nu bagam si bolt action rifles ca alea sunt in alta categorie.
Deci cam la toate calibrele(arme de mana) e nevoie de dubleu pentru a opri o tinta, la toate in afara de 9×29mm dar e cam rara si pe cale de disparitie. Oricum, la 3 metrii, daca ala stie ce si cum sa faca cu maceta sau cutitul, pistolul nu te prea mai poate ajuta atat de mult pe cat credeti.

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 462994)
Eu mi-as lua un singur pistol, probabil un 9mm, mare si cu capacitate decenta.

In aceasta lume, a pistoalelor "bigger is not always better". Incearca la un poligon un SIG Sauer P229(micut si pricajit), si vezi cat de precis, usor si far de recul este.....

Monstru 04-01-2016 22:36

Ma refeream la pistoale Himuroiule, unde un 45, un 357 Magnum sau un 7.62x25 dintr-un Tokarev cam opresc "entuziastul", spre deosebire de un 9mm. Iar Tokarevul este si el foarte micut si usor. Doar ca te dor incheieturile 2 zile daca tragi prea multe runde cu el intr-o zi :)

In fine...poate omul vrea un Taurus Judge Magnum care trage cu cartuse de calibrul 12, ca sa fie sigur ca la 3m pulverizeaza si agresorul si maceta. Problema este ca asta poate fi considerat aproape arma de lupta corp la corp, tinand cont ca la distanta nici nu te zgarie :)

mbc 04-01-2016 22:40

Am mainile mari si tin mai bine un pistol mai mare. La poligon este Beretta 90 two, Bull Compact si era, la inceput un Steyr M9 A1. Bull-ul, care era cel mai uzat si cel mai mare mi s-a potrivit perfect in maini, cadru de otel, era perfect. Dupa, era M9 si Beretta pe ultimul loc. Faza e ca poligonul e foarte mic si, de cele mai multe ori este doar o arma pregatita pentru tine si tragi cu aia.

Monstru 04-01-2016 22:55

ACeeasi problema o am si eu - sunt pistoale de calibrul 22 pe care nici macar nu pot pune toata palma pe pat...

mbc 04-01-2016 23:02

Am venit ca fraieru' in Bucuresti si nu m-am dus la un poligon sa trag. Pfuuu....

Monstru 04-01-2016 23:13

Gog..ala fain cu multe arme e in Brasov :)

HymuraX 04-01-2016 23:14

Ideea simpla la puterea de oprire, e urmatoarea: daca glontul are viteza mare si forta cinetica mare, va penetra si va face gaura in corp, iese curat pe partea cealalta. Daca are forta cinetica mare si viteza mai mica, nu penetreaza si transmite toata forta sa corpului lovit. Ori la un calibru mare, de genul celor americane, daca nu intalneste vreun os mai mare, trece ca prin unt prin tine. Ei, rednecks, au mers pe ideea ca ii scade presiunea sangelui repede celui lovit si implicit intra in soc. Problema e ca practica de specialitate a aratat ca nu e chiar asa, si chiar daca in testele pe gel balistic au penetrat cel mai adanc, acelasi tip de munitie dar cu viteza mai mica si energie asemanatoare au produs cavitatia cea mai mare din cauza greutatii. Ori pe unu de vrea putere de oprire, vrea sa ii faca aluia organele pateu, toba in cutia toracica sau sa ii zboare piciorul. Ori piostoalele de calibre mari, pe langa greutatea excesiva, mai au problema capacitatii incarcatorului, ca la o pacaneala, castiga ala de e mai bun tintas sau ala care are mai multa munitie. In fine, putem discuta o noapte intreaga despre asta si totul se reduce la un singur lucru, in cazul nostru, problema de preferinte.

Prin poligoanele de la Buc, ce scoruri au si daca au cumva Desert Eagle, ca tare as vrea sa trag cu bestia aia sa ma conving de niste chestii......

kretzu77 04-01-2016 23:17

Quote:

Originally Posted by HymuraX (Post 462966)
Dar nu putem sa comparam US rednecks cu ai din Elvetia. Never ever.....

Vasluienii nostri unde se incadreaza.

Quote:

Originally Posted by Kimi (Post 462972)
Daca poti zbura creierii la orice hot care iti incalca proprietatea no questions asked țāganii nu ar mai fi o problema in Romania.

Wrong. In acest caz tiganii ar intra cu armele, te-ar ciurui si abia pe urma ti-ar lua vrigheta de haur de pe deget.

Monstru 04-01-2016 23:18

Brother.... Tokarevul de 7.62 e al dracului de mic si de usor, repet :)

Cat despre putere de stopare, sa zicem ca in general, daca nu esti mare tintas, vei ochi piept/torace/abdomen. Nu prea imi inchipui un loc in piept/torace unde un .45 ACP facut placinta sa nu te puna in cur (parerea mea, desigur, nu am testat si nici nu intentionez :) ).

kretzu77 04-01-2016 23:29

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 463026)
Brother.... Tokarevul de 7.62 e al dracului de mic si de usor, repet :)

Si-ti füte incheieturile, da-l dreac. :)

@mbc. Cred ca ti-ar placea un Glock 21 ti-ar sta bine in mana. Ma refer la cel clasic.
Ar mai fi si Glock 20, dar munitia e cam rara pe la noi.
Poti face si DIY cu G21 si sa-l adaptezi la munitie 9mm. :D
Am citit acum 1 an (parca era si film) despre dracia asta si m-a distrat la acea vreme ideea de a avea un pistol care sa traga atat cu .45 cat si cu 9mm.

HymuraX 04-01-2016 23:44

Cunosc intim Tokarevul, Makarovul si Stechkinul si stiu foarte bine ce poate sa faca nemernicul ala. Dar Stechkinul are un loc aparte in sufletul meu :D . LP5 fabricat la Cugir e o arma serioasa, pacat ca nu fac o versiune mai usoara.
Anu trecut, zeul armelor a fost generos cu mine si am apucat sa trag cu urmatoarele: Makarov, Stechkin, Tokarev, LP5 Cugir, LP7 Cugir, Glock 19, Glock 34(superb), SIG Sauer P229, CZ 75 SP-01, CZ 97 B si cu un shotgun Remington 870 Tactical. Dintre toate, cele mai ok, din punctul meu de vedere au fost P229 si CZ 75, ca arme allrounders. Glock 34 e de tir cu teava lunga, prea specializat. Pe viitor cred ca o sa caut pe la poligoane, revolvere si Desert Eagle, daca exista poligon pe la Bucuresti cu Desert va rog sa dati de stire :D

Monstru 04-01-2016 23:56

Pe CZ75 nu am pus mana decat pe versiunea Kadett, de 22mm - o arma foarte faina. Stechkin recunosc ca nici macar nu am auzit de el.

Poligoanele din Bucuresti din pacate nu sunt prea dotate, deobicei merg pe 9mm (Glock si Berreta). In Brasov insa poti sa tragi si cu Colt 1911 .45 (merita, chiar merita), revolver cu 38 Special, Revolver (replica de Single Action Army) cu 357 Magnum, etc. Desert nu stiu sa avem in Romania in poligon pana acum.

All times are GMT +3. The time now is 08:48.