lab501 forum

lab501 forum (http://forum.lab501.ro//index.php)
-   Zona libera (http://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=28)
-   -   Arme de foc (http://forum.lab501.ro//showthread.php?t=15318)

Ncmihai 05-01-2016 09:36

Sincer ce stiu de arme am aflat din jocuri si de la tata (65-35), Tudor cum este Glock-ul?
Wow chiar exista o arma cu numele desert eagle, credeam ca doar in jocuri are numele asa. @HymuraX imi amintesti de armele din jocuri, as vrea si eu o experienta din asta, stai un pic tata este in rezerva, sigur ma poate duce la un poligon! :)

kretzu77 05-01-2016 09:55

Nu ai voie in poligon sub 18 ani.

mbc 05-01-2016 10:09

Trebuie sa ai 18 ani ca sa tragi in poligon.

Ncmihai 05-01-2016 14:06

Ce pacat!

aditdili 05-01-2016 14:16

Nu-i bai, te putem folosi drept tinta!

Monstru 05-01-2016 14:29

Mihai - este absolut normal sa nu ai acces in poligon daca nu esti major. Este un lucru cat se poate de serios si trebuie tratat ca atare.

kretzu77 05-01-2016 14:39

Nu e pacat.
E foarte bine.

Ncmihai 05-01-2016 15:26

Ok, am inteles, nu l-am intrebat destul pe tata, dar cat l-am intrabat am inteles ca el cand a intrat in rezerva putea sa pastreze arma din dotare sau ceva de genul.

HymuraX 05-01-2016 17:48

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 463033)
Pe CZ75 nu am pus mana decat pe versiunea Kadett, de 22mm - o arma foarte faina. Stechkin recunosc ca nici macar nu am auzit de el. .

Stechkin este un pistol foarte frumos, desi mare, reculul este mult mai mic decat la un Glock 19, cu aceeasi munitie. Il poti tine lejer la burst scurt, de 3-4 cartuse, pe tinta, fara pat atasat(tocul este si pat). Desi majoritatea pistoalelor au precizie pana pe la 50 m cu Stechkin am reusit sa lovesc tinta silueta de la 75 de metrii cu 7 din 10 cartuse trase si asta spune multe despre pistol. Desigur a contat si munitia, care a fost excelenta.

Quote:

Originally Posted by Ncmihai (Post 463046)
@HymuraX imi amintesti de armele din jocuri, as vrea si eu o experienta din asta, stai un pic tata este in rezerva, sigur ma poate duce la un poligon! :)

Mihai, ceea ce vezi tu in jocuri/filme este fictiune si divertisment, nimic mai mult. Daca vreodata o sa pui mana pe o arma, trebuie sa o tratezi cu respectul cuvenit si sa tii cont ca nu este o jucarie. Nu de alta, dar nu vrem sa iti aducem vreo coroana de flori sau sa iti aruncam vaselina peste gard :D

Rob˙ 05-01-2016 19:18

Am tras în armată cu pușca mitralieră AK-47, aruncătorul de grenade AG-7, mitraliera de companie PK (pe timp de noapte, cu trasoare, mmm... delicios), pistolul TT și cireașa de pe tort, mitraliera antiaeriană MR4. Senzația pe care o ai atunci când tragi cu o armă de foc este că ești invincibil, supra-om, că nu are cum să se ți se întâmple nimic rău.

Mi-e teamă totuși că la noi, dacă s-ar legaliza, ar fi ceva de genul:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=8_s9FNlQDdA[/YT]

Ncmihai 05-01-2016 19:54

Am vazut la kanal d o baba cu un shotgun tragea pe strada linistita (in Romania), o fi vrut sa vaneze pasari! :)

Rob˙ 05-01-2016 19:56

Nu, nu are cum.
În plus, nu te mai uita la KanalD, Antena3, Măruță și căcaturi, nu îți fac bine, crede-mă!

Ncmihai 05-01-2016 19:59

Veneam in casa si am stat cateva minute la tv, a pus cineva pe un thred un clip cu niste fail-uri cu arme, cine il pune din nou?

Monstru 05-01-2016 20:10

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by rob (Post 463141)
Am tras în armată cu pușca mitralieră AK-47, aruncătorul de grenade AG-7, mitraliera de companie PK (pe timp de noapte, cu trasoare, mmm... delicios), pistolul TT și cireașa de pe tort, mitraliera antiaeriană MR4. Senzația pe care o ai atunci când tragi cu o armă de foc este că ești invincibil, supra-om, că nu are cum să se ți se întâmple nimic rău.

Mai...nu stiu ce sa zic...poate difera de la om la om...sau poate am eu alta varsta acum. Dar acum simt responsabilitate si adrenalina cand trag. Dar deh, poate asta este si din cauza ca trag impreuna cu sotia... Culmea e ca mandra le nimereste destul de bine :)

mbc 05-01-2016 20:11

Mihai, incearca sa strici mai putine threaduri, te rog.

O arma nu e o jucarie.

E foarte bine ca minorii nu au voie sa traga cu arma din o gramada de motive. printre altele, vezi cazul in care o fetitia omoara instructorul care tocmai i-a pus in brate un Uzi automat incarcat full. Sunt convins ca tu ai avea puterea fizica sa tragi cu un pistol, dar nu sunt sigur ca esti suficient de matur incat sa intelegi cum se manevreaza o arma si cat de responsabil trebuie sa fii cand ai un astfel de dispozitiv in mana.

In Romania nu vezi arme pe strada in fiecare zi si asta e bine. Exceptie Politia si asemenea. Militarii care isi fac stagiul in Romania nu primesc armele acasa. Singurii care primesc armele acasa sunt ofiterii de rang superior si si aia au de respectat o groaza de reguli.

In Elvetia, armata e obligatorie pentru toti cetatenii de sex masculin. In Elvetia, dupa incheierea stagiului militar, iti primesti arma acasa. Totodata primesti o cutie de 100 de cartuse pentru arma aia. Cartusele sunt sigilate si pot fi folosite doar pentru situatii de urgente. Situatia de urgenta este situatia in care tara este atacata. Ideea este ca tu, ca soldat, trebuie sa fii capabil sa lupti si sa te poti apara pe drumul de acasa pana la garnizoana. Arma trebuie sa fie tinuta in 3 locuri: arma in sine intr-un loc, "bolt carrier-ul" in alt loc si munitia in alt loc. Poti folosi arma primita din armata in poligoane, dar cu munitia ta. Utilizarea armei in poligon este un privilegiu care se poate pierde in anumite situatii.

Ncmihai 05-01-2016 20:15

Tata a iesit cu ordonanta, sau ceva de genul, nush. Este maistru militar.

Rob˙ 05-01-2016 20:26

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 463164)
sau poate am eu alta varsta acum

Aveam doar 20 de ani, poate d'aia.
Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 463164)
Culmea e ca mandra le nimereste destul de bine :)

Păi în cazul ăsta, nu îi lua pistol! :D

Arise 06-01-2016 10:10

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 463165)
Arma trebuie sa fie tinuta in 3 locuri: arma in sine intr-un loc, "bolt carrier-ul" in alt loc si munitia in alt loc.

Păi nu le ții împreună, fiecare le poți ține în alt buzunar al rucsacului. Iar dacă ești homeless (cazuri extrem de frecvente în Elveția), practic poți lua rucsacul ăla pretutindeni. :)

kretzu77 06-01-2016 10:18

Quote:

Originally Posted by rob (Post 463172)
Păi în cazul ăsta, nu îi lua pistol! :D

Mai degraba sa nu calce pe bec; pistol isi poate lua singura. :D

Rob˙ 06-01-2016 10:26

Quote:

Originally Posted by mbc (Post 463165)
In Elvetia, dupa incheierea stagiului militar, iti primesti arma acasa. Totodata primesti o cutie de 100 de cartuse pentru arma aia.

Nu e chiaaaar așa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_po...in_Switzerland

All times are GMT +3. The time now is 09:09.