lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

Firefox 29-08-2015 08:29

MSI GeForce GTX 980 Ti Lightning Review - Tweaktown

MSI GTX 980 Ti Lightning Review - Overclockersclub

ingerulol 29-08-2015 09:25

Quote:

Originally Posted by Bugsy004 (Post 445901)
Cred că piticania se va vinde bine, chiar foarte bine, mai ales dacă ajunge la 750 lei.

A ajuns ma ! Nu auzi

http://www.emag.ro/placa-video-gigab.../pd/DTDCMYBBM/

varianta mai de Doamne ajuta ! (sus)
si aia ieftina mai jos

http://www.emag.ro/placa-video-gigab...M/?tree_ref=30

A se specifica , ca ieri costau cu 30 ron mai jos ambele - probabil e cerere si Emag nu a vrut sa scape asta din vedere.

Totusi as fi foarte curios (poate ne ajuta Monstru) cum se comporta in SLI . Se apropie sau depasesc un 970 ?

Jocker 29-08-2015 09:31

1 Attachment(s)
Se ieftinesc in acelasi timp mult mai multe modele, la Nvidia cam toata gama 900, deci spor la achizitii.

O veste trista pentru placile video AMD (nici nu indraznesc sa o pun pe thread-ul AMD :D), record negativ la vanzari fara precedent in ultimii 13 ani (vanzarile au scazut sub 20%), evident in acelasi timp record pozitiv pentru Nvidia. Sa fiu sincer este foarte trist deoarece va urma monopolul Nvidia mai repede decat banuiam, nu cred ca isi mai pot revenii.

ingerulol 29-08-2015 12:54

Costurile de R&D ale celor de la ATI s-ar amortiza destul de repede prin vanzarea de volume , dar nu vezi ca nu dau inapoi . (V-am mai zis gluma cu oamenii care vand pepeni in Ro si prefera sa-i arunce decat sa scada pretul - asa si cu AMD lua-i-ar dracu de avari ca o vor suge ca actionarii ASTRA Asig - imi scuzati limbaju`) .

Daca ar ajusta 50$ in jos toate preturile si 200$ la NANO cred ca ar vinde de nu ar mai face fata FAB-urile si implementatorii ... dar de ce ... cand pot sa stea linistiti si sa dea faliment (nu de alta dar CPU-urile sunt in "voga" printre hipsteri si batrani ca stiu ei ca AMD-urile sunt mai ieftine si mai bune) .

florinmugurel93 29-08-2015 14:21

Problema este ca folosesc o arhitectura veche de 4 ani ce este costisitoare fata de Maxwell. In 2011 venea GCN, in 2012 venea Kepler mult mai bun, apoi NVidia a schimbat pe Maxwell. Au schimbat 2 arhitecturi NVidia de atunci. AMD nu isi permite asta. Plus ca daca AMD scade preturile vor face acelasi lucru NVidia si ii vor afunda si mai rau.

dragos2014 29-08-2015 17:08

Nvidia nu cobora preturile nici cu 10 la suta indiferent ce face amd. De la 6 placi din 10 in sus vandute nu mai concurezi prin pret ca pierzi prosteste bani. 50 la dolari in minus la placa video inseamna sa reduca profitul sa zicem cu 30 la suta la 82% placi vandute (cum vand acu) adica sa faca profit de parca ar vinde doar 6 din 10 placi (de parca ar avea 60 la suta cota de piata si nu 82). Sunt intelesi intre ei si ne-o trag de cand s-a lansat radeon 7xxx pe 28 nm cu preturile alea grase pe toata seria, neavute pana atunci de ATI.
Nvidia ii vor lasa pe amd sa lanseze cu 6 luni mai devreme pacile video pe 16/14 nm (aceeasi schema ca la 28 nm) sau poate doar high end-ul cu HBM 2 care o sa le aduca automat suprematia perfomantei inclusiv a celei per/watt:D si amd vor vinde un 40 la suta din piata la adaosuri grase anul viitor si ne-o trag si la anu cu performanta per/Watt din ce in ce mai costisitoare si placi mici supraevaluate ambii competitori. Nvidia vor plasa cu inca 100 macar de dolari in plus placile din viitoarea generatie din categoria high end :D care vor fi in cazul cel mai fericit precum gtx 960 de masive :)) cel putin prima serie pe 14/16nm.

ingerulol 29-08-2015 19:35

Nvidia castiga un "purcoi" de bani ca au Maxwell e al naibii de mic , ieftin si bun (deh` au investit timp si bani in el) , iar ATI/AMD inca are marja destul de frumusica pentru ca nu vinde volume . Dar nici nu vor sa vanda , ajungand la afirmatia mea initiala (a `alora cu pepeni). Cum sa ceri pe NANO la fel ca pe X (pai numai racirea pe apa e 50$ minim) , PCB , VRM samd . Nu se poate asa ceva , plus ca nu alea vor face grosul vanzarilor ci clasa mica , care in loc sa se ieftineasca s-a dus in sus prin lansarea rebrandurilor ceea ce pentru mine e inacceptabil (fiind deja a 3-a rebranduire) . R7 370 nu gasesti sub 800 ron si e o placa din generatia GCN 1.0 , no trueaudio , no nothing (pai asta trebuiau sa-l vanda cu 750TI la 500 -600 ron). Dar ei la 550-600 au mizeria numita R7 360 care e mai proasta decat 260X pe toate partile si mai scump cu 100 RON . Sa se duca dracu , imi iau StickPC + consola si gata .

DeMons 31-08-2015 17:13

Fara Async Compute pe Maxwell? http://www.techpowerup.com/mobile/21...irectx-12.html

" "Maxwell" doesn't really support async compute at the bare-metal level, and that NVIDIA driver bluffs its support to apps.''


Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Firefox 31-08-2015 19:25

Nvidia Geforce 355.82 WHQL driver

agarici cu pedale 01-09-2015 12:01

Quote:

Originally Posted by DeMons (Post 446221)
Fara Async Compute pe Maxwell? http://www.techpowerup.com/mobile/21...irectx-12.html

" "Maxwell" doesn't really support async compute at the bare-metal level, and that NVIDIA driver bluffs its support to apps.''


Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

2 strikes in one year ?

fubu 01-09-2015 13:06

This
Quote:

NVIDIA instead started pressuring Oxide to remove parts of its code that use async compute altogether, it alleges.
and this

Quote:

Given its growing market-share, NVIDIA could use similar tactics to keep game developers away from industry-standard API features that it doesn't support, and which rival AMD does. NVIDIA drivers tell Windows that its GPUs support DirectX 12 feature-level 12_1. We wonder how much of that support is faked at the driver-level, like async compute. The company is already drawing flack for using borderline anti-competitive practices with GameWorks, which effectively creates a walled garden of visual effects that only users of NVIDIA hardware can experience for the same $59 everyone spends on a particular game.
De la faza cu 970 si ai sai 3.5GB si minciunile lor mizere nu ii mai suport! Si cand ma gandesc ca au si buget si tot apeleaza la mizerii... [injuraturi, cuvinte urate, blesteme]

cristi_io 01-09-2015 14:35

Quote:

Originally Posted by fubu (Post 446314)
De la faza cu 970 si ai sai 3.5GB si minciunile lor mizere nu ii mai suport! Si cand ma gandesc ca au si buget si tot apeleaza la mizerii... [injuraturi, cuvinte urate, blesteme]

Si totusi chiar si asa, Nvidia tot are o cota de piata mult mai mare ca AMD. Si din cauza marketing-ului mai bun, dar si din vina AMD, care rebranduieste la greu chipuri de 3 ani jumatate, macar Nvidia tot a mai scos o arhotectura noua, Amd 2 chipuri noi si gata.

fubu 01-09-2015 15:46

Da, Cristi sunt de acord cu tine! Amd au fost condusi de idioti fara viziune! Au tot vandut divizii si tehnologii catre altii in loc sa profite de ele, sa se remarce pe piata... parca Lisa Sue se chinuie sa faca ceva ceva dar bugetul e subtire... si e greu, Tudor stie mai bine!

NVIDIA au bani in mama lor si tot isi cam bat [cuvant urat de tot, oribil] de clienti! O mare parte din vina o au si clientii care sunt usor de prostit si inghit marketingul mizer pe paine!

Dar modul in care trateaza sau inteleg cei de la NVIDIA suportul tehnic e de toata scarba! Stii ca ai o problema cu produsul X, recunoaste si remediaza, nu te fofili si nu minti cu nesimtire pana in panzele albe!

Apoi sa iti sabotezi seria anterioara de placi, ca sa dea mai bine cea noua, iar e mizerabil!

Acum mai vad ca fac si pressing si ar vrea un DirectX 12 care sa ii avantajeze pe ei, si nu evoluatia fireasca a lucrurilor! Async Compute e un feature important din Direct X12 care aduce sporul de performanta fata de DirectX11, din ce am citit!(daca gresesc corectati-ma)! Ori verzii il vor scos, ca deh, chipul lor nu stie! De fapt nu stie DirectX 12!

Doar driverul afiseaza niste gogosi si cam atat! Ultimea mea achizitie la acest capitol a fost un ATI si tot sunt iritat in draci de mizeria asta! Colegii care au dat 650$ pe 980Ti sau poate 1000E pe Titan X oare cum se simt?

@Leco sigur ia foc! Omul cand a luat 980-ul intreba in stanga si in dreapta daca suporta DirectX 12!

Daca o sa ajungem sa vedem asa ceva, cred ca nvidia ar fi mai boicotate ca Tonta!

kvm 01-09-2015 16:16

Macar e clar acum pentru indecisi ca trebuie sa astepte Pascal si ce Islands or mai scoate AMD in 2016 pentru DX 12 si performanta buna in 4K.

AMETHYST 01-09-2015 19:16

Quote:

Originally Posted by fubu (Post 446325)
Daca o sa ajungem sa vedem asa ceva, cred ca nvidia ar fi mai boicotate ca Tonta!

Stai linistit ca raman destui care stiu ca Nvidia e mult peste amd, chiar daca nu stiu sa iti enumere 3 placi.

xdan 01-09-2015 19:34

Discutia e lunaga, pana nu apar ceva jocuri si in care sa vedem cu ce anume "se vede mai bine" DX12 fata de DX11, ce efecte grafice si vizuale, etc.
Pana la anu prin primavara/vara nu cred ca o sa avem ce vorbi de DX12.
Atunci da o sa lanseze Pascal care o sa suporte DX12 si o sa fie ceva de genul vreo o placa anume facuta pentru DX12 ia Pascal...vrei o placa care merge pe DX12 dar un pic mai prost, oricum FULL HD o sa te poti juca si cu GTX 980/980Ti pe DX12 stau cu ce ai.

Politica Nvidia e proasta dar oricum are si un pic de motiv.
Cel putin o data la 2 ani sa cumperi alta placa video.
Ca nu ofera suport destul de drivere intre generatii. Ca nu sunt facute asa future proof, etc.
Asta fiindca si scot de la Fermi incoace Gpu-uri noi pe banda rulanta si asta e cand ai monopol.
AMD trebuie sa le faca mai future proof pentru ca nu au asa capacitate sa tot scoata pe gpu-uri noi stau prost cu dezvoltarea asa ca macar sa stii ca oferi suport timp mai indelungat.
Eu oricum acuma trec pe o R9 280X ca asa a picat foarte buna oferta la buzunar asa ca sa nu ziceti ca tin cu Nvidia.

Jocker 01-09-2015 19:39

Problema este ca si AMD sufera de aceeasi meteahna:

AMD: “There’s no such thing as full support for DX12 today”, Fury X missing DX12 features as Well

Acum sa vedem care va suferii mai mult.

fubu 01-09-2015 19:41

@cristi_io , @ AMETHYST

Nu vreau sa creada cineva ca fac altar celor de la AMD!

In acest moment Nvidia are coroana single gpu si produse bune overall DirectX 11! Dar asta nu e o scuza pentru suportul client mizerabil, sau practicile neortodoxe!

Sa dea Dumnezeu sa se adevereasca totul si sa vad un 290X in DirectX 12 cum ii sufla in ceafa lui 980ti! Pentru ca daca se intampla asta, nu mai conteaza cat rebrand au facut AMD! O sa fie rusinos pentru ca un chip vechi rebranduit si rebranduit ii da peste bot competitiei cu toate seriile ei noi!

E foarte posibil ca preturile acestea mari practicate de AMD la unele produse sa fie fondate si pe chestia asta! Pai daca un 290X e atat de aproape de 980ti, un 390X trebuie sa il depaseasca clar! De Fury X nu incape indoiala... totusi nu inteleg de ce au comparat 290X cu 980ti si nu ceva mai nou!

Nvidia nu stie sa piarda! Si cand se intampla, apeleaza la marsavii si mizerii! Marketingul lor prea seamana cu gogosile politicienilor din Romanica!

AMETHYST 01-09-2015 21:06

@fubu: Cred ca n-ai inteles.
Eu ma refeream la faptul ca nvidia au o gloata mare de fanboy, care nu stiu sa iti enumere 3 nume de placi nvidia dar "stiu" ca nvidia sunt mult mai bune.
Si cam greu cu boicotul in cazul asta.

fubu 01-09-2015 21:48

Am inteles chestiunea asta!

Eu ma refeream la atitudinea companiei si minciunile lor... AMD nu tin minte sa fi spus sus si tare ca DirectX 12 sau chiar 12.1 full support! ...si chiar eram dezamagit de asta. Nici ultima lor serie nu e full support dar macar nu au manancat atata rahat ca verzii si nu fac pressing asupra nu stiu carui producator sa castreze x sau y feature din DirectX 12, pentru ca placile lor nu sunt capabile de asa ceva!

Daca nu gresesc, AMD chiar au facut o declaratie in privinta asta, anuntand ca spre sfarsitul anului vor fi lansate cateva titluri DirectX 12 si ca placile actuale nu suporta chiar toate facilitatile aduse de DirectX 12... corectati-ma daca gresesc.

Parca vad ca la anul optimizari zero pentru seria 900... dar Dumnezeu cu mila!


All times are GMT +3. The time now is 17:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.