lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Racire (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=14)
-   -   Watercooling - from zero to hero (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=12)

ibm390s 25-07-2009 22:15

Watercooling - from zero to hero
 
Totul a inceput in toamna anului 2007 cand m-am decis ca ar fi cazul sa incerc si eu racirea pe apa a componentelor din PC. Decizia fiind luata am inceput sa caut furnizori de piese pentru watercooling. Astfel am cunoscut un om pe care il respect mult si cu care am mentinut o relatie extraordinara, asa cum probabil deja ati ghicit, este vorba de ratusca. El m-a ghidat la inceput si mi-a facut primele recomandari legate de piesele necesare pentru o bucla de apa.
In acel moment aveam o configuratie destul de reusita, un cpu QX6700, mobo Abit IN9 32X Max, memorii Mushkin DDR2-800MHz, 2 placi video EVGA 8800 GTX ACS3 KO si o sursa Thermaltake de 1200W. Prima bucla de apa avea la baza urmatoarele componente:

Pompa: Laing Ultra
Radiator: HWLabs BlackIce GTX240
Waterblock: Alphacool
Furtun: 8/10 PVC
Fittinguri: push in

In faza a doua a sosit setul de blocuri de la MIPS din germania pentru placa de baza sistemul transformandu-se din single loop in dual loop. Temperaturile pe placa de baza au scazut simtitor iar totul parea ok pana cand am constat ca QX6700-le pe care il aveam era destul de slab ca si exemplar iar intregul sistem era limitat de acesta. Astfel m-am pus pe dat telefoane si dupa vreo 2 saptamani pierdute am facut urmatorul pas, am schimbat QX6700 cu un QX9650. Pana aici totul a fost perfect, doar ca am constatat cu stupoare ca placa Abit nu recunoaste corect procesorul, ea avand chipset nvidia680 care nu se intelegea cu noul procesor. Asa ca obligat de imprejurari am luat o placa de baza noua, un Asus Maximus Formula cu chipset X38 care era capabila sa accepte noul procesor. Toate bune si frumoase dar placa noua se incalzea, astfel incat am comandat un alt set de blocuri de la MIPS pentru Asus Maximus Formula. Intre timp am schimbat si placile video caci aparuse 9800GX2 iar sistemul era aproape gata.
Asta pana intr-o dimineata de aprilie 2008 cand povestind cu Monstru pe mess ajungem la concluzia unanima ca, in romania nu exista nici un sistem skulltrail, fapt care trebuie indreptat neaparat. Zis si facut, pus mana pe telefon si inceput comenzile de componente: Placa de baza la IT-Direct, procesoarele de pe ebay, memoriile la Senorg. Dupa 2 luni de chin si eforturi intr-o dupa-amiaza de iulie pe biroul meu erau prezente toate componentele hardware. Bineinteles am petrecut toata dupa-amiaza ansambland sistemul iar in jurul orei 20 SURPRISE: the skull is alive. Pana aici totul a fost extraordinar dar din primele teste am constatat un lucru, platforma skulltrail se incalzea ca naiba, astfel incat, cum deja poate banuiti, am pus mana pe telefon si am inceput sa comand piesele pentru watercooling. Dupa o luna jumate de cautari, zeci de mail-uri scrise, zeci de PM-uri piesele mult ravnite au inceput sa apara. Am inceput montarea racirii pe apa in carcasa si a blocurilor pe placa de baza iar la primele teste am constatat ca radiatoarele nu faceau fata. Dupa o perioada de gandire am decis ca platforma skulltrail merita o carcasa pe masura si am inceput constructia unei carcase de la zero.
Multi dintre voi probabil ati urmarit worklogul in care aceasta carcasa a luat nastere si va dati seama cata munca am investit in ea, dar rezultatele au fost pe masura. Dupa finalizarea carcasei am putut stoarce maximum de performanta pe racire cu apa din acesta. Aceste lucruri se intamplau in toamna lui 2008 cand deja i7 batea la usa, astfel incat am decis sa imi fac un mic cadou de craciun, cadoul care a ajuns in 31 decembrie, dar a meritat asteptarea: o platforma i7 compusa dintr-o placa de baza Asus Rampage II Extreme, un procesor 965XE si niste memorii Corsair Dominator. Bineinteles ca si aceasta placa a beneficiat de acelasi tratament acvatic si a facut fata in mod onorabil pana cand in februarie 2009 a aparut Maia, fiica mea, cel mai de pret lucru pe care il am in lumea asta. Acest fapt m-a determinat sa incep incetul cu incetul sa reduc numarul de sisteme din living astfel incat sa arate din nou a living si nu a Network Operation Center. Primul sistem de la care mi-am luat adio a fost platforma skulltrail care acum toarce in liniste la stivut, iar in martie 2009 cand un lucru pana atunci Clasificat si-a facut aparitia si la noi, sub forma lui EVGA X58 Classified am decis ca e momentul sa ma despart si de Asus Rampage II Extreme si sa raman cu un singur sistem.

Asa ajungem in zilele noastre cand langa biroul meu sta un sistem echilibrat zic eu, care are la baza un procesor Intel Xeon W3580 care l-a inlocuit pe deja batranul i965XE, o placa de baza EVGA Classified 759 racita integral cu apa, si doua placi video EVGA 295CO-OP care inca isi asteapta racirea din USA. Sistemul va fi finalizat zic eu pana la sfarsitul lunii august cu tot cu vopsit si aranjat moment in care, ATI GHICIT un nou build va incepe. Detaliile acestui build prefer sa le trec sub tacere pe moment, dar un singur lucru va promit, va fi EPIC, iar cei care mi-au urmarit posturile pe diferite forumuri nu vor fi dezamagiti.

Pozele le voi atasa ulterior.

kpy_here 25-07-2009 22:41

Respectele mele pentru tine build-urile tale. Imi place cum a evoluat totul, si ma bucur ca ai avut bunavointa sa impartasesti totul cu noi, " muritorii de rand ". Iti urez bafta in continuare, si sa vedem scoruri cat mai mari din partea ta, iar referitor la ultimul build, sper sa ajunga in saitu' ala de milioane.

stivut 25-07-2009 23:00

Inceputul acestui thread e fulminant si ucigator, si ne va fi foarte greu sa mai postam ceva din ce am facut si noi, dupa ce a iesit la lumina piesa de rezistenta a forumului chiar din prima:D! Sa nu ne descurajam, si sa o luam doar ca pe cea mai frumosa lectie de pasiune si dedicatie pentru acest domeniu cu posibilitati nelimitate! Curand voi prezenta si eu sistemul Skulltrail based pe care ma mandresc ca l-am mostenit de la ibm, si pe care am reusit sa-l pun pe picioare si eu cu oarece eforturi si mult ajutor din partea sa. Singura mea speranta si dorinta arzatoare a fost sa nu-l fac de ras si sa tin acest sistem macar intr-o stare apropiata de cea in care s-a lafait cat a fost in proprietatea mentorului meu! Eu zic ca mi-a iesit! Voi reveni curand cu poze si descrieri mai amanuntite, pentru cei care nu au de unde sti si vor sa afle toata povestea:)!

icsu 26-07-2009 10:33

ibm daca te mai tii de overclocking cu watercooling inca vreo 10 ani poate iti mosteneste si Maia pasiunea pt OC cu watercooling.. cine stie, poate baga papusile in azot :)). Cat despre platforma care o tii sub tacere banuiesc ce ar putea fi :P. Cu alea o sa fii la inaltime. Bafta si numai tu stii cat mult astept blocurile de apa pt EVGA

Micutzu 26-07-2009 14:25

La ritmul in care schimbi componentele n-o sa ai niciodata un sistem finalizat, nu stiu de ce iti mai iei carcase :).

Monstru 26-07-2009 14:27

Cred ca ii trebuie un scop in viata, acel ceva catre care tinzi fara a-l atinge vreodata. Daca l-ar finaliza, s-ar plictisi, si asta nu se poate, pentru ca este un entuziast adevarat.

poparamiro 26-07-2009 14:46

Fara nici un dubiu Valentin este unul dintre cei mai pasionati oameni pe care i-am vazut vreodata :)
Zice ca s-a linistit cu upgrade-urile, hehehehehehe.

ibm390s 26-07-2009 16:34

Oricat as incerca sa trag linie si sa inchei povestea asta, nu imi iese. Am incercat tot felul de tertipuri dar la urma urmei inevitabilul se intampla si pun mana pe telefon, iar din acel moment lucrurile se precipita si incep sa apara tot felul de cutii te miri de unde si incepe un nou capitol. Acum stau in expectativa si astept un semnal de peste ocean pentru un Gulftown care se pare ca va aparea soon ca si ES.

eXpander 26-07-2009 19:17

Quote:

Originally Posted by poparamiro (Post 94)
Fara nici un dubiu Valentin este unul dintre cei mai pasionati oameni pe care i-am vazut vreodata :)
Zice ca s-a linistit cu upgrade-urile, hehehehehehe.

Si, se pare, cu un buzunar foarte generos :) Vai, cate chestii mi-as fi luat si eu daca mi le-as fi permis... :(

In other words, ibm, felicitari pentru realizarile de pana acum. Ma bucur sa stiu ca exista cineva in tara noastra cu astfel de componente in proprietate personala. Keeps me going ;)

matose 26-07-2009 20:36

Nu e vorba neaparat de buzunar, ci mai degraba daca ai o pasiune vei face orice sacrificiu ca sa reusesti ;)!

Din threadul asta mai lipsesc doar pozele :D!

Monstru 26-07-2009 20:38

Si de pe forum mai lipseai doar tu. Welcome home :)

poparamiro 27-08-2009 14:13

1 Attachment(s)
EVGA X58 Classified waterblocks roundup

matose 27-08-2009 14:40

Super review, EK-ul cu plexi rosu si luminat arata excelent desi pentru forta bruta MIPS rulz :D

garlic 30-04-2010 17:28

Nu stiti daca astia de la pc-coolers aduc si alte piese pe langa cele prezentate in oferta lor? As vrea un radiator si vreau sa stiu daca se poate:) sper ca am psotat unde trebuie.Multumesc!

Monstru 30-04-2010 17:31

Daca nu aduc ei, sigur se gaseste un pasionat pe forum care sa te poata ajuta :)

the Stig 30-04-2010 17:36

Eu le-am luat de aici , foarte seriosi englezoii ;)

funkymanu 30-04-2010 18:01

Absolut tot ce se gaseste la Aquatuning.de, se poate aduce si de catre PCCoolers pe comanda. Asa mi-au spus baietii de acolo.

MazuX 30-04-2010 18:34

1 Attachment(s)
ar fi super dak aduc ce au astia p site:)chiar o sa ii sun luni sa ii intreb ca si eu vreau sa ma apuc de un WC are cineva in poza de cate e tubbingu de 8mm de 13mm??

garlic 30-04-2010 22:40

O sa sun si eu dar mai intai trebuie sa imi strang banii:) nu stiu daca o sa pot comanda toate piesele dintr-o tura dar am sa incerc:p

MazuX 03-05-2010 12:53

am sunat la pc-coolers si intradevar aduc p comanda de la aquatuning.de :)acum sa vedem cat cer in +++ la pretul de acolo


All times are GMT +3. The time now is 11:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.