lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Articles (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=25)
-   -   eGPU – Connecting an external video card to a notebook (DIY implementation) (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=12549)

LAB501 18-07-2014 16:40

eGPU – Connecting an external video card to a notebook (DIY implementation)
 
Our community is populated with tons of enthusiasts and many of them are very well skilled in various areas of the computer sciences. Because of that, we thought that the most interesting things that happen on our forums should also be published on the website, so many others can benefit from the experience of our community members. And we are starting this “LAB501 contributors program” [...]

The post eGPU – Connecting an external video card to a notebook (DIY implementation) appeared first on LAB501.



More...

iulli 18-07-2014 16:45

L-am citit acum, fain facut, congrats Arise!

Ce mi-ar fi placut sa vad in plus ar fi Setup 1.x mai pe larg, sau dupa instalarea lui nu are nevoie de configurare in plus?

PS: Cateva corecturi in articol:

Quote:

Pag 1: "we can built it in the form of an eGPU set-up" -> build, -> setup

pag 2: "a couple of notebooks so far that features a Thunderbolt connections"
-> "a couple of notebooks so far that feature a Thunderbolt connection" sau "a couple of notebooks so far that feature Thunderbolt connections"
Si cred ca ar fi mers mai bine "connector" decat "connection".

"Slots that allows adding" -> allow

"your desktop PC being powered on" -> "your desktop PC while powered on"

pag 4: "trying to fitting everything" -> "trying to fit everything"
"I choose to use" -> "I chose to use"
"GTX 680 card is hungry power card" -> "GTX 680 card is a power hungry card"

pag 7: "get withouth the eGPU"

pag 8: "will be supoerted"

Arise 18-07-2014 16:53

Setup 1.x este un pack relativ complex, multe opțiuni disponibile, dar de regula pentru majoritatea utilizatorilor ei au nevoie doar de bat-ul de compactare. Dacă ai bat-ul și funcționează, nu ii mai faci nimic, lasi asa cum este și doar bootezi cu eGPU.

Am încercat sa scurtez articolul pentru ca dacă intram în detalii devenea ceva mult mai complex, poate mai plictisitor pentru mase. Dacă ai nelămuriri poți întreba pe topicul din forum sau pe techinferno.com.

Hmmm... bag cam multe "s"-uri la persoana a 3-a plural...
Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Monstru 18-07-2014 18:02

Multam Iulli - am corectat

rodarkone 18-07-2014 23:39

Super fain ... ma gandesc serios sa trec la un macbook pro cu retina si sa imi iau case minuatural sa arunc o sursa si o placa video super high-end si sa-mi fac o configuratie "de jocuri" pastrand eleganta unui laptop super portabil impreuna cu "puterea" placii video de desktop.

Poate ar fi fost interesant sa vedem si scoruri in teste "non-"sintetice (aka in jocuri) macar pentru referinta.

Arise 19-07-2014 03:05

O să vină și scorurile alea, doar că nu am o metodologie pusă la punct pentru a prezenta niște informații veridice.

Enz0 19-07-2014 03:31

Arunca un ochi peste metodologia baietilor. Ai reviews la o gramada de placi video pe site. That would be easier.

Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2

Neo 19-07-2014 09:27

Quote:

Originally Posted by rodarkone (Post 378729)
Super fain ... ma gandesc serios sa trec la un macbook pro cu retina si sa imi iau case minuatural sa arunc o sursa si o placa video super high-end si sa-mi fac o configuratie "de jocuri" pastrand eleganta unui laptop super portabil impreuna cu "puterea" placii video de desktop.

Poate ar fi fost interesant sa vedem si scoruri in teste "non-"sintetice (aka in jocuri) macar pentru referinta.

Dacă îți iei MBP Retina 15, are deja GTX780M care duce lejer jocuri la rezoluții și nivel de detaliu decente. Plus că te cam limitează procesorul :)

Mă tenta și pe mine, sincer, dar deocamdată proiectul este on-hold, prea mult tinkering necesar și nu am timp suficient :(

ithanium2 20-07-2014 11:37

780M pe mac? unde?

Arise 20-07-2014 11:55

Laptopurile Apple nu au decât maxim Nvidia 750m ca placă discretă.
Apple nu folosește plăci video de desktop pentru iMac-uri, acolo tot plăci mobile folosește și posibil ca acolo să poți găsi sau upgrada și la 780m.

Revenind la partea cu eGPU, Macbook Pro este vândut fie cu Intel Iris, Iris Pro sau cea mai scumpă variantă cu Nvidia 750m. Nu recomand varianta cu 750m, recomand doar cu grafică integrată, de exemplu Iris Pro, astfel nu vor fi nici un fel de probleme de implementare eGPU.


All times are GMT +3. The time now is 08:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.