lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

stivut 07-04-2014 17:13

La Unigine, crestere 0. Banuiesc ca si la celelalte bench-uri sintetice e la fel. Deci e un driver interesant doar pentru gameri:(.

Arise 07-04-2014 17:23

:) :) :)

Monstru 07-04-2014 17:39

Quote:

Originally Posted by R2Strike (Post 359948)
A aprut un driver beta 337.50 BETA, interesant este ca "Performance - Introduces key DirectX optimizations which result in reduced game-loading times and significant performance increases across a wide variety of games." Adica vor sa zica ca optimizeaza o varietate mare de jocuri in functie si de sistemul fiecaruia. Niste teste de prformanta la tom`s hardware

Interesant ca review-erii din US au primit driverul asta fix cand au primit si 295X2...

R2Strike 07-04-2014 17:56

Am testat driverul in BF4 si Far Cry 3 Blood Dragon, fata de vechiul driver 335.23 chiar da un boost de 10 - 15 FPS-uri si parca incarca putin mai repede jocurile (asta ca am SLi, banuiesc ca pe single GPU da mai putin boost). Da ma rog, nu cred ca iti dai seama de diferenta daca nu ii dai atentie, la 100 - 200 de fps ce mai conteaza 10 in plus overall :)

Iti dai seama Mostru ca era clar... :) Trebuia sa scoata ceva sa boosteze Zetul in ceva jocuri, or sa apara review si cu VS intre cele doua placi si trebuie sa dea bine pe foaie, nu ?

Monstru 07-04-2014 18:41

Nu boosteaza Z-ul in nimic pentru ca Z-ul nu exista (cel putin nu in momentul asta) :)

Cat despre boost-ul obtinut de tine - ce placi video, ce procesor si ce frecvente?

DjLeco 07-04-2014 19:48

Quote:

Originally Posted by stivut (Post 359950)
La Unigine, crestere 0. Banuiesc ca si la celelalte bench-uri sintetice e la fel. Deci e un driver interesant doar pentru gameri:(.

Pai nu in mare parte pentru asta sint sistemele cu placi video performante?

Excluzind citeva benchmark-uri, de care nu stai chiar toata ziua...

R2Strike 07-04-2014 19:57

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 359963)
Cat despre boost-ul obtinut de tine - ce placi video, ce procesor si ce frecvente?

Pai ca CPU am un i7 2600k Sandy OC la 4,5 GHz, 8 GB Ram OC 2200 MHz si 2xGTX 680 Evga Sli cu OC la 1300 GPU Boost si 7200 pe memorie (racire pe aer stock cooler, cu profil de turatie la ventilatoare, nu mi-a trecut peste 75C in full load). Bine, eu le-am schimbat biosul la ambele placi, de la un GTX 680 EVGA stock am instalat biosul EVGA Super OC+ si le-am deblocat limita de 85% la 100% a ventilatoarelor, dupa care am mai ajustat putin OC-ul pana le-am stabilizat sa mearga fara crash sau artefacte in 3dmark-uri si jocuri.
Sper ca am facut bine Monstru, tu esti tatal lor la OC :D


Cei de la PC Gamer spun ca "Nvidia have gone a bit Mantle with their latest GeForce driver release" Deci scopul lor a fost sa depaseasca Mantle in performanta cu DirectX-ul.

rage fuury 07-04-2014 20:27

NVidia driver to the test
 
2 Attachment(s)
http://www.anandtech.com/show/7926/n...e-improvements

progrese in special pentru SLI (just in time for 295X2 arrival), si probabil un bug major in Rome rezolvat in sfarsit...

Monstru 07-04-2014 21:01

Quote:

Pai nu in mare parte pentru asta sint sistemele cu placi video performante?
Nu prea. Overclockerii cumpara mai multe placi de genul asta (Titan de dexemplu) decat average Joe gamer. Nu ma refer la Romania ci la pietele care chiar conteaza.
Quote:

Pai ca CPU am un i7 2600k Sandy OC la 4,5 GHz, 8 GB Ram OC 2200 MHz si 2xGTX 680 Evga Sli
Mda, as fi vrut sa vad spor pe Haswell cu un GTX 780Ti, nu pe SLI de vechituri...

R2Strike 07-04-2014 22:08

Momentan nu m-am aruncat la ce e nou ca nu se merita pentru jocuri. E suficient ce am pentru inca 1-2 ani de jucat pe very high la 1080p :) Nu-i graba, vechiturile fac fata cu brio, plus ca astia zic ca DX12 o sa fie suportat de toate placile care au DX11 suport (sper sa nu fie o minciuna de marketing).

Victor 07-04-2014 22:19

Testat Crysis 3 si Total War Rome 2, 1440p cam tot la maxim, o crestere de ~10% pentru Crysis si ~50% pentru Rome 2.

Monstru 07-04-2014 23:12

Nu discutam configuratia ta in sensul de "e buna sau nu" ci in sensul de cat de relevanta este pentru ce ma interesa pe mine. Sistemul ala ar trebui sa te tina in 1080p inca destula vreme.

stivut 08-04-2014 00:12

Quote:

Originally Posted by DjLeco (Post 359975)
Pai nu in mare parte pentru asta sint sistemele cu placi video performante?

Excluzind citeva benchmark-uri, de care nu stai chiar toata ziua...

Eu, dupa ce mi-am dat toate testele cu o placa video, nu mai am ce face cu ea.
Faptul ca nu-mi permit sa-mi cumpar 20 de bucati din aceeasi serie ca se le binuiesc, e o mare durere pentru mine, dar...asta e, ma consolez si ma adaptez la saracia mea:(.
Nu blamez pe nimeni care face altceva cu HW-ul, am vorbit strict din punctul meu de vedere.

Jocker 08-04-2014 07:15

5 Attachment(s)
O gramada de teste furnizate chiar de catre Nvidia cu noul driver 337.50 in Windows 8.1 x64, in single card sporuri nesemnificative in marea majoritate a cazurilor, intre 2-5%, iar in SLI sunt doar 3-5 jocuri care obtin peste 20% spor de performanta, in functie de placa video folosita (al treilea printscreen). Principalele sporuri sunt in primele doua printscreenuri, primul este in Star Swarm obtinut de catre 780 Ti, iar al doilea in SLI de GTX 760. Unde naibii sunt alea up to 64% in single card si up to 71% in SLI din al patrulea printscreen probabil nici ei nu stiu, dar daca lumea a inghitit galusca lui AMD cu up to 45% de ce sa nu o inghita si pe asta.
Hai ca in cazul SLI am gasit varianta cu GTX 770 care se apropie cat de cat (ultimul printscreen), dar tot raman aia 64% care nu-i vad nicaieri.

Monstru vezi ca multe din sporurile astea minune nu se pot obtine decat in Windows 8.1 x64, in Windows 7 SP1 x64 sunt ca si inexistente, eu am incercat pana acum BF4 si Thief unde am gasit spor de performanta doar in Windows 8.1 x64, adica 15%, respectiv 10%.

Firefox 08-04-2014 08:17

6 Attachment(s)
GeForce 337.50 Beta SLI Performance Benchmarks - Guru3d

rage fuury 08-04-2014 08:37

Quote:

Originally Posted by Jocker (Post 360061)
O gramada de teste furnizate chiar de catre Nvidia cu noul driver 337.50 in Windows 8.1 x64, in single card sporuri nesemnificative in marea majoritate a cazurilor, intre 2-5%, iar in SLI sunt doar 3-5 jocuri care obtin peste 20% spor de performanta, in functie de placa video folosita (al treilea printscreen). Principalele sporuri sunt in primele doua printscreenuri, primul este in Star Swarm obtinut de catre 780 Ti, iar al doilea in SLI de GTX 760. Unde naibii sunt alea up to 64% in single card si up to 71% in SLI din al patruleal printscreen probabil nici ei nu stiu, dar daca lumea a inghitit galusca lui AMD cu up to 45% de ce sa nu o inghita si pe asta.
Hai ca in cazul SLI am gasit varianta cu GTX 770 care se apropie cat de cat (ultimul print screen), dar tot raman aia 64% care nu-i vad nicaieri.

Monstru vezi ca multe din sporurile astea minune nu se pot obtine decat in Windows 8.1 x64, in Windows 7 SP1 x64 sunt ca si inexistente, eu am incercat pana acum BF4 si Thief unde am gasit spor de performanta doar in Windows 8.1 x64, adica 15%, respectiv 10%.

...chiar in link-ul dat de tine (geforce.com) sunt detaliate rezultatele sub fiecare tabel. Sporuri masive de performanta doar in SLI si pentru 3 jocuri (Aliens, Rome, Sniper Elite) cu mentiunea ca Rome merge mizerabil si cu acest driver (din vina engine-ului nu a driver-ului). Asa cum s-a mai spus, NVidia sunt acoperiti de exprimarea "up to" , probabil pe undeva chiar exista un spor de genul asta... Imbucurator e insa faptul ca exista sporuri de performanta mai peste tot, poate 3%, 5%, 9% nu pare nu stiu ce, dar orice da cu plus e bine...

In testele facute de guru.3d se poate observa ca NVidia au depasit cumva situatia de Cpu-bound din Hitman, asa ca pote e ceva de capul acesui driver (s-a muncit la el)... Mai astept un pic de feed-back si mi-l instalez si eu, intotdeuna cand se anunta sporuri miraculoase de performanta ma tem pentru stabilitatea sistemului, sunt patit....

rage fuury 08-04-2014 12:39

337.50 driver in the test
 
http://www.computerbase.de/2014-04/n...wundertreiber/

... deci up to 71% poate insemna o medie de 4% (WIN7) respectiv 2,7% (WIN8). Eu nu am o problema cu asta (sunt constient ca marketingul e marketing si inseamna in acest domeniu intotdeuna "best case scenario"), orice plus e bine venit asa cum am mai spus, dar cei care au facut scandal cu Mantle pe threadul celalalt, ar trebui sa dea dovada de consecventa, daca au onoare desigur...

R2Strike 08-04-2014 14:38

De ieri pana azi n-am patit nimic Rage cu driverul 337.50, adica eu zic ca este destul de stabil, chiar am terminat jocul RAGE (de cand ma chinui ca n-am timp) cu acest driver instalat si nu mi-a facut nici o faza urata, plus ca mai m-am jucat si ceva BF4, BF3, Diablo3 sau CS:GO online. Chiar am avut o sesiune de gamereala ca niciodata, si totul a mers bine.

rage fuury 08-04-2014 15:12

Quote:

Originally Posted by R2Strike (Post 360119)
De ieri pana azi n-am patit nimic Rage cu driverul 337.50, adica eu zic ca este destul de stabil, chiar am terminat jocul RAGE (de cand ma chinui ca n-am timp) cu acest driver instalat si nu mi-a facut nici o faza urata, plus ca mai m-am jucat si ceva BF4, BF3, Diablo3 sau CS:GO online. Chiar am avut o sesiune de gamereala ca niciodata, si totul a mers bine.

Eu am avut numai necazuri cu toata seria 320.XX si de atunci suflu si in iaurt... bineinteles ca o sa-l pun si eu pana la urma, dar astept sa vad ce mai zice lumea...

R2Strike 08-04-2014 18:13

Si eu am avut probleme cand am avut GTX 295 Evga single PCB in trecut, de atunci n-am mai avut curaj sa cumpar dual-GPU (feriti-va). Dar cu toate placile single GPU de la seria FX pana la seria GTX 600 n-am avut necazuri. Si nici cu placile AMD ak ATi nu am avut probleme (chiar daca lumea rea zicea ca au drivere proaste). Probabil ca sunt mai norocos.

Uite si un Preview despre 337.50 Driver, chiar scoate ceva diferente, pentru un simplu driver...hmm... https://www.youtube.com/watch?v=rBiZjvgZ-o4


Si inca o chestie descoperita, cei cu i7 CPU sa nu mai dezactiveze HT (Hyper-Threading) niciodata, noul driver nvidia are suport si pentru i7 HT on in BF4 (nu stiu daca are impact si in alte jocuri). Aici o comparatie HT off vs HT on :) http://www.overclock.net/t/1480050/n...t-on-vs-ht-off


All times are GMT +3. The time now is 03:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.