lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

Monstru 25-03-2010 11:51

Nu dev, stocurile nu sunt, nu au fost si nu o sa fie ok, fuck TSM for that. Nu o sa fie ok nici la Fermi, nu o sa fie ok nici la ATI, atata timp cat aia de la TSMC sunt incapabil sa schimbe procesul ala de 40nm nu o sa existe nici un stoc ok, oricat de entuziasti ar fi unii.

Fermi bate foarte clar Cypress, don't worry. Este o solutie brutala, careia ii lipseste complet eleganta solutiei tehnice a celor de la ATI, in fata carora trebuie sa ma inclin la faza asta, dar ca si putere o bate clar.

tphase 25-03-2010 12:07

Quote:

Originally Posted by matose (Post 36993)
Era sa spun o prostie :). Vinde un kk ATI pentru ca cel mai mare partener, Sapphire, are un backorder imens pentru ca nu exista chipuri de la producator. Putinele chipuri care sunt, AMD prefera sa le vanda en-gross la integratori (HP, Dell, etc).

Care e de fapt situatia - disponibilitatea - 5850 / 5870 pe plan mondial.

DiaboRO 25-03-2010 12:08

NVidia s-a bazat mereu pe solutii brutale deci nimic nou sub Soare. :)

dev 25-03-2010 12:09

Ma faci sa ma uit pe niste tabele de la furnizori de acum 2 ani. Din cite imi amintesc eu seria 48xx avea fluctuatii la stocuri asemanatoare. De nvidia nu mai zic fiindca de vreun an de zile e aproape imposibil sa prinzi un 295.

Monstru 25-03-2010 12:15

Asa dev si??? Nvidia is baaad...ATI ruleeeez...nu?

Este imposibil sa prinzi un GTX 295 pentru ca traim in tara lui papuc vopsit unde poti sa tragi cu tunul si nu gasesti cu lunile un SSD Intel G2, desi au Intel disponibilitate la nivel mondial sa si le bage si in fund, poti sa tragi cu tunul, dar Gulftown cred ca au fost aduse cu pipeta, desi Intel au sa-si puna si in cap, poti sa tragi cu tunul da TRUE sau Venomous o sa gasesti din an in pasti, s.a.m.d. Ce ne spune asta? Ca importatorii de la noi sunt speriati si de propria umbra si pur si simplu nu fac stocuri pe anumite produse, nu cumva sa scada pretul cu 3 centi si sa piarda o bruma de arginti. Dupa modul in care si-au luat-o anul trecut in barba UltraPro si Flamingo, mai ca ii inteleg.

Ce legatura are asta cu o problema a unui proces de fabricatie care se concretizeaza in lipsa disponibilitatii unor chip-uri direct la integratori pe plan mondial? Am vorbit direct cu aia de la Sappire din afara, cel mai mare integrator ATI. Mai aveau putin si isi smulgeau parul din cap de nervi.

Nvidia m-au asigurat ca o sa aiba disponibilitate cu miile. Sigur, cum sa nu, mai ca i-am si crezut. In realitate, disponibilitatea pentru Fermi va fi probabil similara disponibilitatii seriei 5 de la ATI. Mai rau nu se poate, dar nici mult mai bine nu se poate.

495 25-03-2010 12:20

Deci dupa pozele puse de mine, care de fapt erau luate dintr-un link postat chiar mai sus de postul meu, si dupa comentariile lui monstru, ne putem da seama de ce vom avea in review. :) Doar nota personala si stilul lab501 il mai astept... :P

tphase 25-03-2010 12:24

Review-ul va fi postat pe site vineri noaptea - sambata dimineata la ora 1.00 AM din cate am inteles? :D

dev 25-03-2010 12:24

Evident ca producatorii au o parte de vina, integratorii alta si importatorii o alta bucata. Dar totusi faptul ca au ajuns citeva bucati cu pcb-uri custom si la noi e ok.

La nvidia e nasol ca au pierdut BFG-ul pe Europa iar importatorii Evga nu prea se omoara cu stocurile. La noi se merge pe ieftin, mult si prost. Sa faci stocuri pe high end e riscant pe economia asta.

tphase 25-03-2010 12:28

http://www.fudzilla.com/content/view/18208/1/

WTF? Iara s-a amanat? Era vb de 26 martie, apoi 6 aprilie, apoi 12 aprilie, ce drac, isi bat deja joc de nervii oamenilor.

Quote:

It looks like Nvidia has pulled off yet another delay out of its sleeve, and this time we are talking about the availability date that has been pushed back from the original 6th of April to the week of April 12th.

IdI1 25-03-2010 12:37

vineeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nu vine:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Monstru 25-03-2010 12:37

495 - alea sunt cifre de la Nvidia, nu o sa fie aceleasi cifre la noi. Bine, nu am stat sa studiez sa vad daca au umflat pe ici pe colo sau nu, pentru ca deobicei nici nu citesc rezultatele date de producatori drept referinta.

tphase
- corect, aia e ora si ziua, o sa anunt si oficial. Mai mult decat atat, Sambata dimineata la ora 10:30 pe TVR2 , daca este totul ok si merge montajul repede, o sa si vedeti Fermi live ;)

dev
- PCB custom mai ieftin decat referinta e una, PCB custom mai scump decat referinta e alta :)

tphase - da, am auzit si eu zvonul cum ca disponibilitatea ar fi amanata, tot ce se poate.

IdI1 25-03-2010 12:39

belea dupa calificarile de la formula 1 nu mai schimb postul. Or sa aiba aia audienta mai ceva ca televiziunile comerciale

495 25-03-2010 12:51

*cough cough
scot tv-tunerul de la praf, si o sa record emisiunea :)

sa inteleg ca amanarile astea nu influenteaza data reviewului, nu? :D

Monstru 25-03-2010 13:03

Daca poti sa si inregistrezi ti-as ramane dator!!!

Pana acum nu am primit informatii cum ca NDA-ul s-ar modifica, deci mergem full speed ahead :)

shogun 25-03-2010 13:04

Distractia nu se termina asa de repede. Se zvoneste despre o miscare de ultim moment in zona driverilor cu rezultate ce vor fi publicate de unii testeri doar in 28/29 martie si de variante "tunate" cu performante sporite..."Asus boasts this performance boost to be up to 50%, which we refuse to believe until we see it." Deocamdata la capitolul zvonuri...:D

Monstru 25-03-2010 13:05

Si la capitolul zvonuri o sa si ramana, pe 28/29 articolul e publicat si majoritatea celor care au muncit ca niste animale in perioada asta o sa fie la masaj, piscina, s.a.m.d. Eu personal cred ca ma car la Predeal cateva zile ca sa imi treaca urmele de scaun de pe spate.

Nicusor 25-03-2010 13:14

nVIDIA GeForce/ION Driver 197.13 WHQL for Windows 7, Vista - aici. Schimba ceva? La test ma refer...

LE: Unii spun ca...
Quote:

They are identical to the 197.13 Beta Forceware released earlier this month, however they are now WHQL certified. The driver package contains the 9.10.0129 PhysX drivers.
Sa inteleg ca daca ATI a scos 10.3, a simtit brusc nevoia si Nvidia sa scoata rapid ceva oficial?

dev 25-03-2010 13:22

Tot la capitolul zvonuri cei care au cont pe lab501 si al caror nick incepe cu s si se termina cu n vor primi doua 480 gratis.

Sper, pentru binele tau, ca lucrezi la vreun importator sau ai macar o actiune la nvidia. Altfel e trist.

mascotzel 25-03-2010 13:26

Quote:

Originally Posted by Monstru (Post 37022)
l. Mai mult decat atat, Sambata dimineata la ora 10:30 pe TVR2 , daca este totul ok si merge montajul repede, o sa si vedeti Fermi live ;)

nu stiam ca aveti emisiee la TV

Monstru 25-03-2010 13:29

Quote:

Originally Posted by Nicusor (Post 37034)
nVIDIA GeForce/ION Driver 197.13 WHQL for Windows 7, Vista - aici. Schimba ceva? La test ma refer...

LE: Unii spun ca...

Sa inteleg ca daca ATI a scos 10.3, a simtit brusc nevoia si Nvidia sa scoata rapid ceva oficial?

Nici macar nu stiu daca driverul asta suporta GTX 480/470. Oricum, chiar daca ar suporta (ceea ce din informatiile mele nu prea este asa), cine naiba cred ei ca mai testeaza ACUM inca odata? Sa fie sanatosi. 10.3 WHQL a venit la limita, cu alt driver nu mai testez nici pentru mama lu' Nvidia sau ATI.

mascotzel
- nu domle, nici nu aparem pe acolo de un an asa =))


All times are GMT +3. The time now is 12:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.