lab501 forum

lab501 forum (https://forum.lab501.ro//index.php)
-   Placi video (https://forum.lab501.ro//forumdisplay.php?f=6)
-   -   Noutati despre placile video Nvidia (https://forum.lab501.ro//showthread.php?t=29)

Jocker 01-11-2013 09:59

Techpowerup s-a aliniat si el la specificatiile date de Videocardz pentru 780 Ti, practic Nvidia a mai lasat loc pentru o placa video cu cativa MHz in plus la GPU si eventual 6 GB de memorie.

Snowbawls 01-11-2013 14:39

Galaxytech GeForce GTX 780 Ti Spec Sheet Leaks

DeMons 01-11-2013 18:59

NVIDIA GeForce GTX 780 Ti also in special black edition

6GB si frecventa crescuta.
Asta va costa 1000euro/dolari ?:))
Am citit undeva ca vor fi modele de 3,6,12 GB. Wtf?

rage fuury 01-11-2013 20:13

Quote:

Originally Posted by DeMons (Post 323609)
NVIDIA GeForce GTX 780 Ti also in special black edition

6GB si frecventa crescuta.
Asta va costa 1000euro/dolari ?:))
Am citit undeva ca vor fi modele de 3,6,12 GB. Wtf?

Oh da.. cu dedicatie pentru cei ce si-au luat Titan :)

Jocker 01-11-2013 20:42

Dupa cum vedeti nici n-am spus bine ca au lasat loc de inca o placa video si au aparut zvonurile despre 780 Ti Black Edition :D.

Se pare ca 780 Ti mai are si potential de overclock foarte bun, peste 20%, ceea ce reprezinta destul de mult pentru placile video din clasa asta. In mod cert Videocardz a pus mana pe un 780 Ti si ne promite teste, probabil cate putin in fiecare zi. Acestia au reusit sa ruleze la ~1240/7400 MHz 3Dmark 11 unde au obtinut ~6100 puncte in modul Extreme.

Monstru 01-11-2013 20:47

In momentul in care la TDP scrie unlimited...plm... In fine... Am terminat cu 290 (testele ma refer), am testat si BF4....acu 780Ti...ppplm...

Jocker 01-11-2013 21:25

Eu sper ca macar au ajuns la capat de drum cu GPU-ul asta, daca-l mai vad si la anul cumva in varianta cu 512 biti innebunesc :mad:, sper ca logica lor a fost: in sfarsit v-am dat varianta full, acum faceti ce vreti cu el.
De altfel si tu cred ca te-ai cam grabit putin cu testele la 290, daca-l mai amana o data s-ar putea sa avem in loc de review o poza cu un 290 spintecat cu toporul :D. Vezi ca a aparut in sfarsit GPUZ 7.4.0 care recunoaste noile placi video, atat AMD cat si Nvidia.

Monstru 01-11-2013 21:32

E, ma-sa...eu am testat si cu v8 si nu e nici o diferenta in ce folosesc eu, dar in fine. GPU-Z il am de mult direct de la Wizzard... Mai mult m-am enervat sa testez o gramada de placi in BF4...

rage fuury 02-11-2013 09:44

GTX 780Ti, performanta stock

... din postarea lui Jocker :

"...I made a chart with cumulative performance from 3DMark11 and 3DMark Fire Strike (both Extreme presets). These scores are based on 100% true tests, I was asked not to publish the numbers, but nobody said I cannot post them in percentages.

I took R9 290X as a reference for this comparison. Long story short, the GTX 780 Ti is about 6% faster than R9 290X, this is out-of-the-box performance. ..."
(http://videocardz.com/47522/nvidia-g...king-potential)

Asa ca, unii ar trebui sa se lase de profetii pe aici si sa astepte rezultatele unor benchmarkuri oficiale, ca noi toti ceilalti ... ;)

Quote:

Originally Posted by xdan (Post 323124)
Apai daca are 2880SP adica cipul full, o sa aiba 5% de la SP + 10% de la frecventa fata de Titan, o sa fie asa ~15% peste Titan, 290X spre 17-18%.

...

Jocker 02-11-2013 11:27

rage fuury esti doar partial corect si nu pui tot textul:

I took R9 290X as a reference for this comparison. Long story short, the GTX 780 Ti is about 6% faster than R9 290X, this is out-of-the-box performance. With overclocking GTX 780 Ti can be 15-23% faster than R9 290X.

In concluzie ce este mai important este ce a spus Monstru: TDP nelimitat, asta inseamna ca poti face overclock cat iti duce GPU-ul si racirea. Asta reprezinta daca vrei razbunarea Nvidia pentru 290X, cu atac direct la cat este de fierbinte, nu cred ca o sa conteze prea mult frecventele la care lanseaza placa video pentru amatorii de overclock, ei vor duce placa la cat se poate de mult. De alftel se vorbeste de 3 variante pentru 780 Ti pe internet (simplu, GHz si Black Edition), insa una singura este cea iminenta: 780 Ti cu lansare pe 7.11.

xdan 02-11-2013 11:35

rage fuury esti bun sa faci si tu comentarii sa te aflii in treaba....

Procentele alea erau calculate pe primele leakuri care spunea ca o sa aiba boost la 1033 nu la 928.
5% am spus ca o sa fie din SP mai mult nu are cum.

cristi_io 02-11-2013 12:35

Pai review-ul lui 290 apare sapatamana viitoare, 780Ti va fi lansat se pare pe 7, deci Monstru review-ul tau va include testele ambelor placi?

Monstru 02-11-2013 12:39

Singurul in care le poti vedea pe toate este ultimul....

DjLeco 02-11-2013 13:30

Imi cer scuze fata de "furie", ne conversaram pe PM... :)

Astept sa apara, sa imi cumpar 2... :)

Kidding!

rage fuury 02-11-2013 14:52

-Strict la performanta out of box m-am referit Joker (uita-te la titlul postarii)
-XDan zvonistica dinainte de lansare nu e ceva pe care trebuie sa te bazezi si sa emiti judecati despre performanta, poate ia cineva de bun simplele tale speculatii si o sa fie dezamagit rau la lansare....

Jocker 02-11-2013 19:27

rage furry hai sa incepem cu o lectie de viata:
In viata de zi cu zi sunt mai apreaciati oamenii care incearca sa speculeze, asta inseamna ca gandesc, analizeaza informatiile si trag concluzii. Mentalitatea de a astepta informatia in varianta finala este specifica persoanelor pana in 25 de ani, adica la cei care inca mai acumuleaza informatii masiv (cel putin teoretic :D), peste aceasta varsta viata te cam obliga sa speculezi orice informatie. Un exemplu banal ar fi cel cu soferul: un sofer bun evita un accindent, deci analizeaza informatiile primite inainte de a se produce evenimentul respectiv si actioneaza in consecinta, un sofer mediocru va provoca acel accident, chiar daca nu este vina lui. In primul caz evenimentele ulterioare nu sunt influentate absolut deloc, nici macar nu ai de unde sa stii daca acel accident s-ar fi produs in realitate sau nu, pe cand in al doilea caz pot fi implicatii majore ale acestora. In concluzie incearca sa apreciezi mai mult astfel de oameni, ei vor sa-ti arate doar ce se poate intampla.
Ca fapt divers Xdan chiar nu a gresit cu estimarea lui daca frecventa GPU-ului era ~1000 MHz, cam pe acolo trebuia sa fie diferenta de performanta, testele ulterioare probabil ne vor arata asta.

Acum sa revenim la placile video: Titan a fost si va ramane o placa video de colectie, cine si-a permis sa dea banii pe ea sa fie mandru ca o are, este ca si cum ti-ai lua o masina de colectie in loc sa-ti cumperi una mai noua si evident mai performanta. Personal mi-as dori sa aibe si AMD asa ceva si sa imi permit sa le tin pe amandoua in vitrina doar ca sa le vada lumea :p.

Nu inteleg de ce brusc nu mai intereseaza pe nimeni overclock-ul (ma refer la AMD-isti in general), pana acum auzeam numai ia o placa video AMD ca se overclock-eaza mai bine. Acum 290X bate Titanul cu 2-3%, avem cea mai cea placa video, 780 Ti va bate probabil 290X cu 6-7%, tot nu este bine, le scoatem ochii la aia cu Titan, dar nu spunem adevarul, anume ca 290X a fost facut de rahat in doar cateva saptamani.

KashunatoR 02-11-2013 20:01

joker trebuie sa intelegi ca rage fury chiar stie ce spune cand afirma ceva. A fost primul de pe forum care si-a luat titanul si il are si acum.
eu am fost blamat cand am spus ca 290x este slab pentru ca numai in 3 saptamani va fi depasit iar lumea imi spunea ca nu e asa deoarece 780ti nu va bate nici titanul. acum nu vad pe nimeni sa recunoasca faptul ca s-a inselat.

dev 02-11-2013 20:10

La vremea aia nu se stia ce o sa fie 780Ti, 780 cu oc masiv sau Titan cu oc.

Ai tras si tu cu tunu' intr-un stol de ciori si ai nimerit una. Mai usor cu lauda de sine.

KashunatoR 02-11-2013 20:28

Quote:

Originally Posted by dev (Post 323867)
La vremea aia nu se stia ce o sa fie 780Ti, 780 cu oc masiv sau Titan cu oc.

Ai tras si tu cu tunu' intr-un stol de ciori si ai nimerit una. Mai usor cu lauda de sine.

neah. am gandit logic. asa i-am pierdut pe multi de pe aici ;).

VladM 02-11-2013 20:29

Da-o dracu de treaba. R290X e o placa foarte buna pentru pretul ei. 780Ti o sa fie cu cel putin 1000 de lei mai scumpa. Sa ajungi sa critici AMD dupa ce ca vin si ne dau placi foarte bune la preturi decente(nici nu vreau sa ma gandesc ce era daca exista doar Nvidia pe piata...cred ca dadeam 6000 de lei pe un 780).

Asa pot sa vin si eu sa zic ca Titanu e o placa de rahat care e batuta de o placa ce costa jumate. Dar nu...Nvidia e de rahat ca ne da performanta cu lingurita si la niste preturi exorbitante.

FanBOIsmne m-am saturat sa vad...nu credeam ca se ajunge la asta si pe LAB.

All times are GMT +3. The time now is 03:40.