View Single Post
Old 31-10-2018, 20:06   #9
DIA
Member
 
DIA's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Bruxelles
Posts: 175
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Dacus View Post
Vorbiți, așa, la modul general.
Am fost curios să văd cu ce se mănâncă prelucrarea cloud points obținute prin scanarea 3D și cam de ce sistem ai avea nevoie pentru prelucrare.

Și am găsit articolul ăsta.

Alt citat, din altă lucrare

Mi-am așa o idee cam ce înseamnă. Așa că lăsați-o cu hyperthreadingul. Nu este panaceul universal. Aplicația asta specifică necesită memorie multă și rapidă, lățime de bandă între placa grafică și procesor precum și un SSD cu performanță I/O mare și bineînțeles o placă grafică potentă, iar aici Quadro/CUDA ar fi alegerea.
Da, asa e. Procesorul cu cat mai multe core-uri l-am prevazut pentru randari 3D nu pentru pointcloud. De fapt softul de procesare pointcloud nici nu cred ca stie sa foloseasca multicores, insa core-ul ala cand il foloseste trebuie sa fie tractat la frecventa cat mai mare, de-aia nu vreau Xeon.

Inca o chestie observata personal la prelucrarea pointcloud-ului. Aveam date de 5Gb cu aprox 160mil de puncte din urma unei scanari.
L-am incarcat la colegul de birou care are o bestie de HP Z8 (20 coreuri, 64gb mem, 1080ti, ssd), insa chiar si la el se misca super greu. Dar asta pt ca avea un monitor 4k. I-am schimbat rezolutia in 1080p, dupa care nu-mi agata aproape deloc. Ce vreau sa zic e ca pe 1080p nici placa video nu trebuie f puternica. Dar cine mai foloseste 1080p acum? )
DIA is offline   Reply With Quote