View Single Post
Old 27-01-2023, 19:11   #1443
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu e chiar asa "real-life" Cinebench. Ba chiar absolut deloc. E important sa-ti dai seama care e limita sistemului de racire, sa stii pana unde te poti duce cu el in orice situatie.

De exemplu, acum cateva luni cand experimentam si aveam BIOS care permitea EDC +140A (incepand cu AGESA 1.2.0.3C apare EDC bug pe Ryzen).
Cinebench R23 - 77C maxim.

Topaz Photo AI pe CPU, 86C in maxim 3 secunde. Conteaza mult ce instructiuni foloseste, cate core-uri lucreaza (pot sa fie 200w pe mai putine core-uri, deci suprafata mai mica de disipare, deci caldura mai mare), etc. Asa lucra si Topaz, folosea doar jumatate din nuclee, dar tragea cat putea din ele.

Daca-i dai OCCT 10-20minute te lamuresti in mod normal care e -cat de cat- maximul. Calibrezi pentru varf in OCCT, apoi stai linistit ca orice arunci in el, duce.

Asa, in rest, poti optimiza pentru anumite aplicatii daca vrei sa storci tot pentru benchmark-uri. La fel am observat si la 4090, duce +3140Mhz in Superposition fara greata(cred ca duce si mai mult dar n-am avut rabdare sa mai incerc), moare la 3045 in Port Royal (nu duc core-urile de RT probabil). Evident ca am lasat-o si pe asta rock stable pentru daily.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote