View Single Post
Old 24-02-2015, 10:44   #2004
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am o mica problema, defapt mai mult am nevoie de niste idei cat mai simple si low-cost in acelasi timp...

Am mult ramd DDR2 ECC dintre care un kit de 8GB DDR2 ADATA au o problema la racire si observ ca au, nu stiu daca asa au fost sau au fost schimbate, cel mai probabil au fost schimbate ca observ un silicon rosu pus pt a lipi racirea, revin cu poze... problema e in felul urmator...

http://www.memory4less.com/m4l_itemd...mid=1442575080

Daca observati aici in poza racirea e diferita si pe mijloc e putin iesita in afara fiindca are un chip mai mare, eh in momentul in care pica racirea pe acel cip din cauza arcurilor nu apasa/pica drept si observ ca 3 placute din 4 au chipul usor ciobit (foarte posibil sa nu mai functioneze corect modulele) dar in cazul in care sunt funtionale vreau sa fac in asa fel incat racirea sa fie oke...

1. indiferent ce fac racirea nu va pica pe cipurile de rami fiindca cipul din mijloc (vezi poza) este iesit in afara , nu cred ca ma vor ajuta nici thermal padurile fiindca trebuiesc unele groase, chiar si asa racirea nu va pica perfect, ci inclinat.

2. daca iau un ventilator special de racit ramii sau daca montez eu unul mai puternic deasupra lor, nu mai bine renunt la racire ca sa evit ciobirea lor in timp si mai rau ?

alte idei ?

SPOILER:






Last edited by agarici cu pedale; 24-02-2015 at 10:55.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote