Thread: Good old Days
View Single Post
Old 16-02-2021, 00:38   #2946
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,446
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
E foarte greu de spus @RaverX - ce e considerat retro si ce nu e ...
Sunt 100% de acord cu tine, fiecare are alte repere. Unii s-ar putea sa considere retro doar chestii super vechi, de dinainte de 1990 sau chiar de dinainte de 1980. Pe mine chestiile alea ma lasa rece, desi clar sunt retro, deci nu ma bag in teritoriul ala.

Personal sunt pasionat (dupa cum am zis de multe ori) de chestii late 90s, very early 2000s, le-am prins si le cunosc bine. Pentru mine aia e "epoca de aur". Pentru unii, cum am zis la inceput pot fi chestii "boring", prea noi, iar pentru altii pot fi relicve prea vechi si neinteresante

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Orice a fost discontinued de 10+ ani eu spun ca poate fi considerat "retro" ... dar nu m-ar deranja daca perioada ar creste la 20+ ani sa fie oare sweetspot-ul mai vechi de 15 ani ?
Nu stiu exact ce intelegi prin discontinued, pentru ca sunt produse super vechi care au fost discountinued relativ recent.

Exemplu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_80486
Discontinued September 28, 2007

Daca ne raportam strict la definitia ta, un procesor 486 la inceputul lui 2017 inca nu era retro, cred ca esti de acord cu mine ca asta ar fi o catalogare super gresita.

Mai mult, sisteme cu 486 se produceau inca si in 2010, sursa:
https://corvalent.com/blog/new-techn...end-of-an-era/

Eu as vedea un pic altfel... un sistem incepe sa devina retro cand efectiv nu mai e utilizabil in aplicatiile curente, iar asta e o chestie foarte dinamica si tine cont de viteza cu care evolueaza hardware-ul, viteza care a incetinit enorm dupa 2006 (parerea mea).

Adica poti lua un sistem de la inceputul lui 2010: i7 980x cu 24 gb ram. Daca montam pe el o placa video moderna eu cred ca poate face fata fara probleme cam la orice, ba chiar sterge pe jos cu niste sisteme moderne mai low end. Daca e sa ne luam strict dupa vechime... e cam retro. Dar revin, chiar putem spune ca asa ceva e retro?
RaverX is offline   Reply With Quote