View Single Post
Old 13-09-2021, 08:55   #989
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

@mike_1 si mie mi s-a parut treaba asta.

Mi-a atras atentia si asta, stiu ca e old postul.
Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Nu am făcut sesizare la ANPC.
Mi se pare absurd să vinzi un lucru vechi de doi ani „ca nou”, la prețul foarte aproape de unul nou.
Cum ar fi să cumperi un S10 vechi de doi ani la prețul de 2800 lei, pe deasupra și folosit? „resigilat ca nou”!
Ce legatura are data vanzarii dintre producator si probabil importator cu data achizitiei de catre clientul final? Tu nu beneficiezi de garantie direct catre producator. Ci catre magazinul de unde ai achizitionat produsul. Vezi aici la lenovo: https://pcsupport.lenovo.com/ro/en/warrantylookup#/
Aici arata data la care se vinde de catre producator, ala e momentul 0. Dar tu ai garantia la magazinul de unde ai luat, nu te intereseaza pe tine ce zice producatorul.

Si un laptop nou(sigilat), poate sa zaca cateva luni/1 an(vanzarea de catre producator, apoi cat zace in depozitul importatorului, apoi inca o data dar in depozitul magazinului) . Pana ajunge la posesorul lui final.
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein
revox is offline   Reply With Quote