View Single Post
Old 11-04-2015, 19:51   #1517
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Pai si atunci de ce nu mi-a dat eroare cand am pus acelasi nume la SSID-uri?
Si la wireless statistics totul pare in regula: PC-ul mamei mele si smartphone-ul meu sunt conectate pe 2.4GHz, iar laptopul pe 5GHz.
Ce am observat ca in momentul in care iese din raza de 5GHz, trece automat in 2.4GHz. Problema e ca in momentul ce reintra in raza de 5GHz, nu mai trece pe ea, ci ramane in 2.4GHz.

Nu stiu daca e chestie de router sau de placa de retea.

LE: kpy_here, pai impresii cu alt firmware nu stiu ce pot fi. Adica voi cu RDS 500 sau 1000, trebuie sa stati pe stock, ca pe OpenWRT sau altceva n-aveti HwNAT. Eu am UPC 150Mbit, si in curand probabil voi avea cel de 200Mbit. Pentru ce ma durea, pot sa zic ca am rezolvat. Adica 150Mbit+ pe wireless in aceeasi incapere cu routerul. Viteza de copiere intre PC si laptop este undeva la 27MB/s, deci undeva la 215Mbps.

Trebuie sa ma lamuresc putin cu antenele, sa vad care sunt care. Din ce am inteles, cele externe sunt pentru 5GHz, si cele interne sunt pentru 2.4GHz. Daca e asa, e binisor...adica pe 2.4GHz bate aproape cat 841ND (cu OpenWRT si antene externe).
O sa vad cat bate si pe 5GHz, si daca treaba cu antenele e cum stiu, am 3 antene de 9dbi, si sunt curios daca au ceva efect. Pe vechiul 1034ND (v1) eu n-am simtit vreo diferenta intre cele stock si cele de 9dbi.

Last edited by ithanium2; 11-04-2015 at 20:16.
ithanium2 is offline   Reply With Quote