View Single Post
Old 09-12-2018, 19:34   #4889
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,083
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ideea e simpla, pana cand ASML nu termina jucaria noua NXE:3400B productia in masa a cipurilor de 10nm si sub nu o sa inceapa. Au probleme mari cu niste detalii, am un prieten care a lucrat cativa ani la ei pe partea de soft la scula asta, sunt din cate stiu cei mai mari si printre singurii care lucreaza la cercetare si solutii EUV asa ca toata lumea arunca in ei cu bani de sponsorizari sa-i ajute cu productia jucariilor.
Dupa cum se vede mai jos, baietii sunt putin in urma, problema cea mai mare fiind faptul ca nu au gasit o solutie viabila sa protejeze waferele de impuritati in timpul expunerii, cam asta ar fi cel mai mare impediment. Si evident sa creasca viteza de fabricatie (aprox 125unitati pe ora, care e inca sub limita putin (sau ma rog, la inceputul anului era cam 110, cand am primit ultimele info)



L.E. Funny fact:
Asa se livreaza sculele la clienti (2 containere/scula care incap la fix in Boeing 747 cargo, se monteaza pe 2 nivele si costa ~120mil bucata, impreuna cu transport+montare+mentenanta )
__________________
Old troll...

Last edited by Victor; 09-12-2018 at 19:42.
Victor is offline   Reply With Quote