View Single Post
Old 30-07-2011, 19:47   #1
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Lightbulb Tutorial instalare MAC OS X pe PC

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=H4nFFi299XY[/yt]

1. Descarcati atasamentul.
2. Scrieti OSX.dmg pe un DVD-DL 8GB la viteza minima cu un utilitar gen ultraiso
3. Scrieti iboot.iso pe un CD/DVD la viteza minima.
4. Puneti disk-ul cu iboot in unitatea optica dupa care restartati PC-ul
5. Intrati in bios, setati modul ACHI iar primul device de boot trebuie sa fie unitatea optica. Salvati setarile dupa care, restart.
6. Bootati cu iboot, schimbati disk-ul, puneti dvd-ul cu MAC OS X, asteptati 10 secunde, dupa care apasati F5.
7. Selectati MAC OS X Install DVD, apoi apasati enter
8. Deschideti Disk utility, formatati MAC OS Journaled partitia/HDD-ul pe care doriti sa instalati OSX, si numiti-o " leopard "
9. Selectati partitia creata, apoi apasati install.
10.Fumati o tigara, bucurati-va de o bere, etc…
11. Dupa ce s-a terminat procesul de instalare, restartati PC-ul si puneti disk-ul cu iboot in unitatea optica.
12. Bootati in iboot, selectati partitia " leopard " si apasati enter.
13. Setati username, pasword, blabla…
14. Deschideti multibeast, dupa care rulati MACOSXUpdCombo 10.6.8.dmg
15. Dupa install-ul update-ului, o sa aveti optiunea de a restarta PC ul. NU RESTARTATI!
16. Descarcati DSDT pentru placa de baza de aici: http://www.tonymacx86.com/dsdt.php
17. Revenim la multibeast. Pentru inceput, bifati doar User DSDT Install si instalati. Dupa install, restartati PC-ul. De aceasta data, ar trebui sa puteti boota fara ajutorul disk-ului iboot.
18. Daca totul e ok, sistemul o sa booteze fara probleme. In cazul in care nu reusiti sa bootati normal, folositi " -x " cu iboot.
Cei care au placa de sunet si placa de retea asemanatoare cu ce am eu, pot rula multibeast precum in video

Enjoy.

Scuze pentru calitatea slaba a tutorialului, insa este facut pe fuga...
Oricum, sper sa isi atinga scopul. Spor la treaba.
Revin cu tutorial si pentru lion

-----------------------------------------------------
UPDATE: Pentru userii care vor sa intaleze OSX pe un laptop, sau un pc cu o configuratie mai veche, pot incerca prima data cu versiunea din 10.5.6 din atasament. Aceasta a mers de fiecare data, in cazul meu. Dupa ce reusiti sa o instalati, faceti update mai departe , la 10.6.8, dupa care la lion.
Attached Files
File Type: zip OSX.torrent.zip (74.8 KB, 3986 views)

Last edited by kpy_here; 07-09-2011 at 11:16.
kpy_here is offline   Reply With Quote