View Single Post
Old 30-12-2022, 23:46   #2360
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

La multe chestii integrările nu se fac dec?t prin Tuya Smart, ceea ce nu prea e de dorit. Multe merg ?nsă reflashuite cu Tasmota/ESPhome de exemplu, dar de obicei doar device-urile cu ESP-uri ?n ele. Problema e că chinezoii scot și aruncă pe piață clone de ESP mai ieftine, ce nu pot fi Tasmotizate.

Absolut toate device-urile ar trebui să fie Smart, pentru că nu știi ce nevoi și ce integrări surpriză vei avea mai t?rziu. Eu personal nu sunt fan becuri, leduri și lumini, nu sunt fan ?ntrerupătoare cu touch de exemplu atunci c?nd vorbim de Smart house.
De asemenea nu mă omor după boxe assistant gen Alexa, Siri, google.
Dar ?n rest orice e smart e bine venit, chiar dacă nu ?l folosesc Smart.

Climatizarea este una din cele mai importante părți Smart ?ntr-o casă, de exemplu poți seta senzori de temperatură, termostate de ambient, valve trv, relee, etc. pentru a ?ți face managementul pe partea de ?ncălzire.

Iar aerul condiționat este important pe partea smart pentru că ?l poți prioritiza ?n funcție de panourile fotovoltaice.

De asta este important să ai protocol de comunicare deschis, public, bine utilizat/implementat.

Așa că trebuie să alegi cu grijă ce cumperi, altfel o să te oftici și o să ?ți dai pumni ?n cap de nervi pentru că ai cumpărat o chestie și nu o poți integra cum vrei tu.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote