View Single Post
Old 16-07-2019, 01:44   #21
fedayn
Member

Mentioned: 6 Post(s)

Cam ce ar fi decent la SSD pentru nevoile tale: Corsair MP510 960GB pentru pret/performanta (aparent mai lent decat urmatorul din lista, dar pare sa fie optimizat mai bine pentru daily use, si nu pt. ce se cauta prin bench-uri, si Corsair promite fiabilitate ridicata), Samsung Evo 1TB (zice lumea ca ar fi rezistente in timp Samsung-urile, e un clasic, si nu merita diferenta de bani de la Evo la Pro), Corsair MP600 (ultimu' racnet, viteze de transfer SSD to SSD sustinute de top). Vei simti diferenta la pret dintre ele. :-)

Memoriile vor functiona in dual-channel, chiar si cu 4 stick-uri.

RAM: trebuie sa te asiguri ca vei folosi intr-adevar peste 32GB. Nu sunt sigur in privinta Photoshop, in afara cazului in care folosesti imagini pentru panouri publicitare de mari dimensiuni sau altceva similar - de dimensiuni foarte mari. Nu sunt priceput deloc, mentionez si eu ce stiu. Daca fisierele sunt de dimensiuni mai mici, bunul simt imi spune viteza>cantitate.

Placa video: Nu mi-a sarit in ochi ca ai face asta, dar in cazul in care vei lucra cu fisiere video 4K (si NUMAI pentru asta), Radeon VII inainte de a disparea din magazine ar putea fi unealta potrivita. Trebuie sa vezi cu ce lucrezi, si daca un 2070 Super sau un VII iti sporeste mai mult productivitatea. Eu sunt semi tabula rasa la activitatile astea.

Citez: "While it isn't a feature per se, the Radeon card does also include substantially more video memory than its competitor - 16GB of HBM2 versus only 8GB of GDDR6. That may make a small difference to gaming performance, but it could be more important for creative workloads. Video editing programs like Premiere or Da Vinci Resolve can gobble up more than eight gigabytes of video memory when working on 4K footage, so having that extra headroom could be a big deal for content creators."

Placa de baza: nu inteleg de ce ASUS TUF WIFI e asa de mult peste 200 EUR , la cat stiam eu ca trebuie sa apara. Pe asta o vanez si eu cumva, dar nu la pretul ASTA. In US e 200 $, n-ar trebui sa apara la noi la mai mult de 220 EUR. Tot MSI X570 Carbon pare sa fie mai OK daca o gasesti la un pret de 260-270 EUR.

DISCLAIMER: nu lucrez cu grafica 3D, prelucrare de imagini, fisiere video etc. Take everything wih a grain of salt.
fedayn is offline   Reply With Quote