View Single Post
Old 16-07-2019, 14:06   #27
codpin
Senior Member

codpin's Avatar

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

Ok, hai ca am mai cercetat un pic problema si incerc aici sa sumarizez concluziile la care am ajuns. Multumesc tuturor pentru contributii

SSD: asa cum a zis si @fedayn Corsair MP510 960GB ar fi fost super ok la pret dar din pacate vad ca nu e pe stoc. Poate apare intre timp pana cumpar sistemul. In schimb am decis sa iau un Samsung 970 EVO Plus 500GB strict pentru scratch disk si un Samsung 860 EVO 1TB pentru daily use (windows + apps + proiecte in lucru + games).

Placa video: am cautat despre Radeon VII si din articolele pe care le-am gasit strict pe ce fac eu (link 1 si link 2) pare mai ok RTX fata de solutia de la AMD. Acum vad ca toti compara in benchmarks doar timpul de randare, dar ala nu conteaza atat de mult cat timpul de real time edit. Diferentele oricum sunt mici intre cele 2 placi (din testele vazute de mine) si nu justifica +1000 lei pt Radeon.

Placa de baza: Aorus Master avea cam tot ce imi place mie la o placa de baza, dar e scump in draci. M-am uitat si la varianta Elite chiar daca nu are WiFi dar inca nu sunt hotarat. Iau in considerare MSI Carbon care iarasi bifeaza cam tot ce vreau, dar nu o vad nicaieri in magazine. @Monstru ai ceva informatii cand or sa apara si placile MSI la noi?

Sursa: am hotarat ca merg pe 850 si apoi am vazut review-ul de pe site la SF750 si OMG... those individually sleeved cables! Cred ca o sa merg pe varianta asta, cablurile alea arata super si pare sa fie super ok sursa.

Citind thread-ul lui fedayn mi-am dat seama ca urmarim amandoi cam acelasi lucru: sa avem un sistem bine optimizat la costuri si care sa arate BINE! Desi uram pana acum toata moda RGB, am vazut in ultimul timp cateva sisteme facute foarte misto si cat timp nu e un curcubeu si ai doar o singura culoare in tot sistemul mi se pare super fain.

Asa ca desi aveam in minte chestia asta si nu o trecusem la cerinte, acum o scriu si aici ca sunt hotarat: daca tot iau o carcasa cu tempered glass, vreau sa arate si fain sistemul (de aici entuziasmul pentru sursa SF750).

Deci momentan am asa:

(+) 3900x
(!) Aorus x570 Master / Aorus x570 Elite / MSI x570 Carbon / Asus TUF Gaming Plus (WiFi)
(+) RTX 2070 Super
(+) 32/64GB DDR4 3200 CL16
(+) Samsung 970 EVO Plus 500GB (scratch disk)
(+) Samsung 860 EVO 1TB (daily use)
(+) Noctua NH-D15
(+) Corsair SF750
(!) Corsair 500D / NZXT H700i / Fractal Design S2 / LianLi PC-O11 Dynamic

unde (+) ar fi final si (!) inca nu sunt hotarat.

Partea buna e ca nu ma grabesc cu achizitia deci inca 3-4 saptamani am timp sa ma mai documentez si sper sa se mai aseze preturile si sa se rezolve cu stocurile. Eventual sa apara si placile de baza de la MSI.

Daca am tras vreo concluzie gresita, astept sugestii pentru ca de asta am si deschis thread
codpin is offline   Reply With Quote