View Single Post
Old 01-07-2021, 07:23   #1550
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 351 Post(s)

N-ai înțeles absolut nimic din ce am scris acolo, recte nu văd vreo explicație pentru care Glorious (care anume, de exemplu) și restul sunt "gunoaie".

"Merită" este un subiectivism care trebuie explicat dacă dorești o conversație productivă, așa pot să scot și eu din găoace mugetări adânci fără vreo justificare.

FYI la ce mă refeream când spuneam de senzori flawless. Restul este can-can, că nu-ți place forma, plasticul, construcția, software-ul, etc -> senzorul și implementarea lui contează mai presus de orice dacă discutăm obiectiv. La fel și durata de viață a bateriei. Ca idee, până și durabilitatea piciorușelor la utilizare zilnică este o impresie subiectivă pentru că fiecare are un mod diferit în care trage mouse-ul pe pad și mai sunt și pad-uri care le mănâncă de vii oricât de blând ai fi.

Când analizezi un periferic nu poți spune "nu merită" sau "merită" și să pui punct apoi să bâjbâi că "err tehnologie" pentru că fiecare are o percepție subiectivă asupra a ce merită și ce nu merită bănuți. Unde mai pui că prețurile sunt absolut obscene în ultima vreme în funcție de regiune, țară și stocuri - văd G Pro wireless la echivalentul a 450 lei prin anumite locuri, 700 lei este prețul la care a fost lansat și a rămas acolo pentru că nu s-au dat stocurile și când a fost ultima oară când un magazin românesc a făcut reduceri adevărate?

Apropos, am un G603 pe care-l folosesc aproape exclusiv la laptop(uri) și are aceeași baterie de aproape 18 luni (da, merge și doar cu una singură) și încă îmi arată 100%, iar prețul este mai mult decât decent dacă-l iei de unde trebuie (eu am plătit echivalentul a 300 lei pe primul, 350 pentru al doilea pe care l-am luat pentru mama).

În general tind să evit moușii care au baterii proprietare, nimic nu se compară cu a băga un acumulator AA și să folosești drăcia în loc să scoți skates, desfaci agregatul, identifici prostia apoi dai comandă la mama naibii după ea. Asta ca idee - obiectiv este preferabil să iei ceva servisabil ușor.

P.S.: Aqirys arată sincer a chinezării ieftine, de ce ai da banii pe așa ceva? Au și senzori meh pe deasupra.

Last edited by Neo; 01-07-2021 at 07:31.
Neo is offline   Reply With Quote