Thread: Windows 11
View Single Post
Old 05-01-2022, 21:31   #239
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by silviugamer View Post
@agarici cu pedale sună bine, o să îmi iau o jucărie firestick 4k să vedem ce poate.
PS: TV-ul este LG și folosesc smartshare pe PC ca să fac stream de filme de pe hdd-ul din PC, dar el ia doar formatul care îi convine fără să ai vreo opțiune de a selecta.
PSS: chiar mă gândeam să pun un hdd pe usb-ul de la router ca să nu mai fie nevoie să țin pc-ul deschis doar pt un film iar dacă sunt in vacanță să pot să văd un film.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Asa ... smartshare ii zicea.... LG-ul are liceente pentru anumite codec-uri si daca nu gresesc ai doar MP4/MKV cu DD5 si cam atat (nu mai stiu exact si depinde de TV) deci te limitezi doar la ce poate reda TV-ul... pe cand la Android TV reda totul via KODI fara nici o greata si dolby vision si bluray.iso si 3D.iso etc absolut tot. Iar cealalta varianta mega simpla este filmul pe clasicul HDD (SSD ideal) pe USB direct in TV dar player-ul TV_ului e foarte limitat sau pretentios.

@cristispot Puteti reda DVision doar cu mediaplayer compatibil aka KODI.
Nivelul oferit de netflix acum e shit din cauza pandemiei, inainte era WOW. Compresia de o gasesti pe Netflix o gasesti si in torrenti. Daca iei ceva de 80GB poti gasi lejer la 20-40GB remuxat sau si mai bine 265 HEVC care e pervers de mic.
BlueRay iso il poti reda direct din kodi dar nu recomand, orice remux e mai bun si mai mic si mai putin complicat (deci evitat iso-urile)

Trebuie sa va informati mai bine ce containere sunt optime pentru voi/ pt tv-ul vostru si mai ales pentru reteaua voastra pentru ca nu intotdeauna poti reda via WiFi daca nu aveti o retea capabila asa ca pentru unii inca varianta cu USB-ul e viabila sau si mai rau... procesorul din TV face buffer pentru ca nu face fata.

Uite colegul Benedict are LG OLED si va poate informa exact ce suporta si cum. Eu unul nu iau nimic mai jos de REMUX HDR 4K

LATER EDIT CRISTI:
Vezi ca majoritatea TV_urilor mai vechi suporta dolby vision DOAR in Netflix/Amazon etc. Al meu XF90 teoretic doar in netflix suporta si nu poate reda cu player-ul nativ (care oricum e rahat si nu l-am folisit niciodata) insa imi ia automat in KODI profilul de DVision ... ceea ce e misto. Suportul de DV la mine a venit prin update, nu din fabrica.

Last edited by agarici cu pedale; 05-01-2022 at 21:44.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote