Thread: Windows 11
View Single Post
Old 06-09-2021, 21:02   #133
geo2160
Senior Member
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Ti-a ajuns? Daca da, ai testat?

Cheers.

PS: din ce pricep trustinstalleru se va folosi de TPM, deci TPM nu e acolo degeaba, probabil se urmareste ecosistemul android, o sa ajungem sa avem windows fara drept de admin. Greu de imaginat in prezent, dar peste 10 ani...cine stie.
OT: chainfire s-a dus, xposed s-a dus, magisk s-a dus, idem se poate intampla si cu windozu.
Probabil 20 de ani o sa avem alternativa Linux, mai departe, eu o sa fiu la pensie, so i wont give a xxx. 3310 inca are baterie ce tine cateva zile, mai am cateva tels din 2001 care merg brici, 2G sa mai fie : ))
Ce treabă are s*** cu prefectura? UEFI-ul rămâne open pe x86. Trustedinstaller manage-uieste update-urile și componentele OS-ului. Mi se pare normal să se valideze semnăturile pentru ele. În mediul de user poți să faci în continuare ce vrei. Și, că idee, pe 3310 nu puteai să autorizezi plăți în sistemele bancare.

Mi se pare amuzant că acum 10 ani se făcea mișto de Windows că e plin de viruși, iar acum, când se iau măsuri, lumea sare de fund în sus că nu mai au full access pe componentele OS-ului.
geo2160 is offline   Reply With Quote