View Single Post
Old 03-01-2023, 14:26   #466
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Exclamation

pt cei care nu au o placa video iesita din comun update-ul 4.0 ne baga in corzi

config testata
5700x @ 4,7
ram 3800 cl18
2060 super spikes 220w ... perf intre 2070 si 2070 super
m.2 samsung 970 evo
win10 pro 22h2 toate inutilele dezinstalate/dezactivate
power plan high

pt verificare stabilitate platforma: unigine superposition 108op extreme, 4k , 3dmark stress test.de altfel platforma a fost testata in metro exodus enhatched dlcs.

inainte de patchu vietii jucam 4k
acum merge 1080p low. curios e ca in cutscenes texturile arata mult mai belea ca inainte ... pe low. probabil e un bug cum era la Valhalla cu Fenrir iti muta pe high 4k si se bloca jocul. mie imi da pe medium instant reboot. de asemenea am anomalii de consum ram (aproape 10gb ram cu chrome deschis, redditorii au raportat 20 gb ram etc).
workaround-ul posibil e sa cauti in folder directx11

C:\Program Files (x86)\GOG Galaxy\Games\The Witcher 3 Wild Hunt GOTY\bin\x64\witcher3.exe

in asta nu da crash-uri pe low, dar la crashuri imi corupe salvarile si progresul. de asemenea, salvarile noi nu sunt compatibile cu versiunea veche daca se re-instaleaza versiunea veche deci iar trebuie luat de la capat.

ceea ce e interesant de asemenea e ca sunt replici noi in joc, dar si extra content deja descoperit (posibil si altele), ma refer aici la misterul FF:06:b5 din Cyberpunk 2077 de exemplu aici . Asta se traduce prin "fortarea" jocatorilor sa mearga pe versiunea noua implicit pe patchuri noi.

de asemenea, pt benchmark purposes, trebuie refacut testele cu hardware vechi, deoarece 1.32 nu are performanta identica cu 4.0 directx 11.

posibil migrarea pe dx12 s-a facut cheap way si a iesit ce a iesit.

-va urma-


Family Matters - game crashes when talking to the Bloody Baron and loading the basilisk flashback with Ciri
__________________
"nu mai exista dup-aia"

Last edited by labuser; 03-01-2023 at 16:47. Reason: e ciudat rau update-ul vietii
labuser is offline   Reply With Quote