Thread: Mi Band
View Single Post
Old 21-02-2015, 20:54   #8
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Nu vreau să vă stric bucuria, dar aruncați un ochi aici.

Tl;dr: wearables sunt cvasi-inutile. Ce monitorizezi cu un wearable, monitorizezi cu smartphone-ul. Considerând faptul că ai nevoie de smartphone ca să folosești wearable-ul, pentru că nici unul nu este complet independent, ajungi la concluzia că sunt bani aruncați.

Pentru monitorizarea somnului, cea mai bună aplicație pe care am întâlnit-o este Sleep Cycle (Android, iOS), iar dacă ți-e frică să nu-ți crească încă o ureche pui telefonul în airplane mode cât îl rulezi.

Cei care aleargă/fac mișcare se pot descurca fără probleme cu arm band sau ceva similar care costă până-n 10$.

Sunt de acord cu ceva de genul Garmin Forerunner pentru că-i waterproof și-i util la înot și nu are nevoie de smartphone pentru toate funcțiile.

Pe de altă parte, eu unul voi prefera oricând un ceas de mână clasic în locul unui smartwatch, pentru că prefer să mă țină bateria mai mult de 1 zi și device-ul intenționez să-l păstrez mai mult de 10-15 ani. De exemplu, cu banii pe care i-ai da pe un Apple Watch, cumperi cam 3 Citizen Eco Drive (modele diferite), cu lentilă de safir, carcasă de titaniu, sincronizare cu ceasul atomic și care nu arată ca niște jucării la supra preț.

Dacă nu credeți, vă invit să dați feedback cât mai folosiți wearables respective peste 6 luni
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote