Thread: Good old Days
View Single Post
Old 30-05-2022, 21:33   #3605
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 925
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inca o zi, inca un build terminat. Cu asta am avut batai de cap din cauza cea mai simpla - sursa. Initial, aveam un Delux recarosat (in carcasa de Premier LC-8460BTX) cu control termic tras de pe un FSP mort (cam long story, si neinteresant), care se pare ca mergea relativ ok cu un Geforce 6200 dar incepea sa tuseasca cu un Radeon 9700 Pro de la Hercules.

Asadar, din putinul pe care il am momentan, am reusit sa incropesc un Premier de toata frumusetea, cu radiatoare relativ babane, conzi destul de buni (am mai lasat din conzii originali totusi, asta pana fac rost de c-uri japoneze), si ce trafuri am mai putut inlocui (cel mare de primar n-am reusit, singurul mai mare pe care il aveam are alta topologie fata de sursa respectiva.), inclusiv tranzistorii primari au fost schimbati, de asemenea si toroidul pentru voltaje l-am schimbat! A fost o munca non-stop de vreo 2-3 ore in dup-amiaza asta, dar s-a meritat. Radeon-ul merge acum struna, si in final va las detaliile build-ului:

Carcasa - Linkworld/Powerlink 3130E
Mobo - MSI K7N2 Delta-ILSR
CPU - Athlon XP 2500+ Barton 1.83GHz
RAM - 1GB DDR400 Single-channel (pe moment, sper sa mai gasesc 1GB functional pe undeva...)
GPU - Hercules 3D Prophet Radeon 9700 Pro 128MB 256bit
HDD - Western Digital 160GB ATA133
SPU - Creative Audigy 2 ZS SB0358 (Dell OEM)
Cooler - ceva de la Cooler Master cu talpa de cupru sanatoasa
Sursa - Premier LC-8500BTX 500W (modificata conform celor mentionate mai sus)
LAN - Integrat nForce
ODD - NEC ND-3540A DVD-RW
USB - NEC USB2.0 PCI
OS - XP SP3 Integral Edition (adica SP3 cu drivere SATA, Firefox si NET Framework + update-uri integrate)
__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote