View Single Post
Old 06-07-2022, 12:01   #7
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 64 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Pai da man...dar ramane totusi subiectiva. Pana nu pui tu mana nu ai cum sa fi 100% lamurit.
Știu asta. Dar tot există elemente valide care ajută la decizia de a construi sau nu, modelul din articol. Mă tentează...

Din fericire am ceva colegi la serviciu care acordă și ei atenție subiectului și după ce i-am ?nebunit, au adus tastaturi la birou. M-am lămurit cu unele cestiuni după experiența asta. Dar din păcate colegul care are o colecție de tastaturi custom serioase, s-a relocat ?n Zurich . Nu am avut șansa să pun m?na pe ceva custom mai serios 140$+

Folosesc K100 cu switchurile Cherry MX Speed de c?teva luni bune. Am avut ambele versiuni și mi-a plăcut mai mult asta, dec?t cea cu OPX.

E o tastatură de calitate care se simte premium. Construcția e solidă, feelingul e plăcut, crește viteza și comfortul. RGB-ul e chiar fain - nu eram adeptul, dar chiar se pot ajusta pe placul multor pretențioși - zic eu. Tastatele multimedia sunt ce trebuie - le folosesc intens. Tastele macro nu le folosesc. Totuși sunt lucruri care nu ?mi plac la K100:
  • Cablul e gros și tare! Nu e detașabil.
  • E destul de zgomotoasă - asta după ce am observat că se poate cam același feeling dar cu zgomot sensibil mai mic.
  • Portul USB e doar 2.0 - chiar prefer să am prin tastatură un port USB 3.0 și să nu mă mai complic cu hubul.