Thread: Carcasa PC ATX
View Single Post
Old 02-09-2021, 16:31   #1
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default Carcasa PC ATX

As vrea o carcasa silentioasa, ventilata, cu aspect clasic, tabla mai groasa si care sa suporte o unitate optica (inca sunt manuale scolare cu DVD-uri).
Bugetul nu este batut in cuie, ma gandeam in jur de 500lei (plus/minus), ideal cat mai ieftin.

Neaparat sa suporte placa de baza ATX, cooler CPU de 165mm, un slot 5.2" extern si cel putin 2 x 3.5" si 2 x 2.5". Mufele USB si butoanele sa fie in fata; daca sunt sus sa aibe capac sa le acopere (antipraf).

Optional: sa fie cu panou solid lateral (ideal antifonat) si fara RGB. Poate fi ori mesh in fata ori cu panou antifonat (inca nu sunt decis, vreau sa fie silentioasa).

Am deja o placa de baza ATX, sursa nemodulara Seasonic Core 500Watt (SSR-500LC), 2 ventilatoare 120mm, video integrat (voi merge pe Ryzen 5600G). Pe viitor voi pune o placa video mainstream (consum 200watt si maxim 27cm lungime).

M-am oprit la acestea 2, ca exemplu:
AQIRYS Icarus ATX
Imi place ca e mai lata, are mufele in fata, usa pt antifonare. Nu imi place ca are putine sloturi interne. Habar n-am cum e tabla (dar pentru ca vine cu 5 ventilatoare cred ca este tabla de conserva in banii astia).

be quiet! Pure Base 600 ATX
Are multe sloturi, constructie solida, dar nu stiu daca intra cooler 165mm si nu prea imi plac mufele orientate in sus (intra praf in ele si se strica in 5-7 ani).
dic1 is offline   Reply With Quote