Thread: Windows 7 RTM
View Single Post
Old 31-07-2009, 10:33   #19
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by V0rt3x View Post
Stiu ca o sa imi sara multa lume in cap pentru ce urmeaza sa spun, dar imi asum riscul.
Nu stiu cum orice alt Windows se poate misca mai bine decit XP. Multa lume lauda / foloseste Vista / 7, dar inca nu imi dau seama de ce.
La mine incarcarea la XP SP3 dureaza 2 liniute. Totul se deschide aproape instant. Nu am vazut delay-uri, agatari.. nimic.
Nu iti sare nimeni in cap. Hai sa iti explic [las la o parte faptul ca XP-ul in 2009 a devenit o gaura de securitate imensa]. Cand o sa pui XP-ul pe un sistem cu 6/8 GB RAM si pe un quad core si ai anumite pretentii privind fluiditatea multitasking-ului iar apoi o sa pui Windows 7 x64 pe acelasi sistem, o sa iti dai seama ca XP-ul iti castreaza hardware-ul.

Incepand de la modul cum gestioneaza memoria ram, procesele, thread-urile, cum se comporta in regim de multitasking agresiv, trecand prin stabilitate, fiabilitate si terminand cu securitatea, XP-ul e o gluma proasta fata de Windows 7. Dar e si normal. XP-ul e iesit din 2001, lucrul la el a inceput in 1997-1998, pe atunci nu se punea problema de 4 GB de ram, dual/quad core si o gramada de alte aspecte care au fost luate in considerare la dezvoltarea lui Seven. E normal ca XP-ul sa gestioneze resursele hardware moderne mult mai prost decat un sistem de operare de actualitate.

Pe hardware nou, componente puternice, memorie RAM multa, Vista / Seven [mai ales versiunile x64] se misca mult mai bine fata de orice XP. XP-ul e pe piata de 9 ani, si-a facut treaba, acum e cazul sa se gandeasca la pensie. Are deja o groaza de limitari.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline   Reply With Quote