View Single Post
Old 14-01-2022, 21:07   #1333
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Păi de aia testăm cu Prime95, dacă ceva crapă nu-i stabil, deci stabilizăm.

Nu sunt de acord că Prime nu este un test care să reflecte real life, mie mereu procesoarele care crăpau în Prime crăpau și în randări și crede-mă că să ai o randare de 3 zile la 87% care crapă cu tot cu sistem și ia totul cu ea te demoralizează profund. Prefer să rulez 24-48h Prime95 și să știu că asta înseamnă că este rock solid.

Ca idee, eu mereu am mers pe această idee de stabilitate pentru că am jucat MMO-uri unde dacă moare sistemul mori și tu și pierzi tot ce ai pe tine/cu tine și nu vrei așa ceva

Am găsit de curând și un test pentru RAM de Windows care bate memtest la fund. Ce-i stabil în ăsta dpdv al RAMului e stabil oriunde și sincer mi se rupia cât de aplicabil este real life, one flipped bit și crapă tot nu este ceva de care să am chef

Până la urmă am să merg pe următoarele pentru testarea de stabilitate:
- Prime95 Small FFT 24-48h;
- Blender benchmark pentru AVX;
- encoding cu Handbrake câteva ore.

Știu că Intel are un AVX modifier în BIOS care scade multiplicatorul când apar tasks cu AVX, cum se numește la AMD și pe unde naiba e în BIOSul de la ASUS?

De asemenea, cine plm a scris manualele astea noi care nu mai descriu ce fac chestiile de prin BIOS ffs să-i tai cauciucurile la roabă
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote