View Single Post
Old 28-11-2021, 20:05   #8
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asezat in fata tastaturii, avand in mana un pahar cu o licoare cu cifra octanica nu prea ridicata, ma simt inspirat ... a fresh start beacons ... the rest is ...

KMBN - Der Panther (Tänzer)

A bunch of coolers! You need them! You love them! Some may hate them but there is no way around them!

Umilul cooler. Functia acestuia este una vitala pentru orice PC fie el un dinozaur sau ultimul racnet in ale HW-ului. De cele mai multe ori importanta sa este minimalizata si doar atunci cand lucurile nu functioneaza asa cum trebuie, userii primesc o lectie despre faptul ca din cand in cand mai trebuie curatat ventilatorul si bucata aia de aluminiu si/sau cupru din interiorul carcasei.

Dupa cum bine stiti, mare parte din componentele prezentate aici si in celalalt thread, provin din talcioc. Prin urmare starea acestora poate varia de la perfect pana la mai mult ca imperfect or should I say what were they thinking?!?!? Ventilatoare si radiatoare pline pana la refuz cu par de animal, vopsea si tot felul de depuneri de origine necunoscuta aratand scarbos si pe deasupra cu un parfum inconfundabil de old/ancient electronics. The good stuff ... Breathe it in! Breathe it out! Cough! Cough! ... Totusi trebuie sa sublinez ca am devenit imun la aspectele mentionate anterior pentru simplul fapt ca stiu ca reprezinta un dat al acestei "ocupatii". The dirtier the better!

In ceea ce priveste restaurarea coolerelor, aplic aceeasi metoda ca de obicei. Nimic nu este neimportant. Componentele salvate din falcile tocatorului si care au avut sansa sa-mi iasa in cale, vor primi intreaga mea atentie.

De-a lungul timpului ati avut de multe ori ocazia sa observati metodele prin care am redat stralucirea de odinioara unor bucati de aluminiu si/sau cupru. Parca este altceva atunci cand construiesti un PC si folosesti componente dintr-o perioada anume. Poti vedea astfel progresul sau cel putin trendul crescator, modul in care au evoluat lucrurile. De aceea, in cele mai multe cazuri incerc sa salvez ventilatoare, stickere si orice altceva intre acestea. Oricand poti inlocui insa pentru a reconditiona ceva ai nevoie de altceva.

Actorii acestui episod nu sant ceva special. Nu vorbim de chestii exotice. Nu este vorba de raciri pe apa. Doar coolere clasice care vor fi puse la treaba undeva in viitor. Unele sant mai dezirabile ca altele insa ceea ce este cert este faptul ca absolut toate sant in deplinatatea functiilor vitale. Keep things cool under pressure. Am obtinut aceste coolere fie cumparandu-le ca atare fie impreuna cu placi de baza. Acum ceva vreme am decis sa detin mai multe coolere deoarece numarul placilor de baza din visterie a crescut mult mai rapid decat am anticipat. In a word: I need to "reserve" more cooling capacity for the future!

So, without further ado, let's get on with the show!

Alpha PAL6035
Spire Falcon Rock II
AVC AV-112C86FBL01 AMD Sk. A Stock Cooler - Copper insert x2
No Name Socket. A CPU Cooler x2
Arctic Cooling Cooper Silent
Arctic Cooling Super Silent PRO
Zalman VF900-Cu
Akasa, Neolec
Mighty AMD K7 700MHz with dual cooling fans

Undeva in jurul anului 2000 am aflat prima oara despre coolerele ALPHA. Nu am avut niciodata un cooler de la acest producator si inca de cand a inceput toata aceasta calatorie in trecut, am vrut sa gasesc unul. As fi dorit un cooler Alpha P3125 sau ceva asemanator insa beggars can't be choosers so I'm happy with my purchase. An ALPHA is an ALPHA no matter what.

Am gasit ALPHA-ul pe fundul unui butoi de 200L. A zburat din interior fix in directia mea atunci cand marele butoi si-a desertat continutul pe caldaram. La inceput am privit absent la chestia paroasa. Secunde mai tarziu era insa in mainile mele. Spre surprinderea mea, am vazut ca era un cooler ALPHA PAL6035 . NICE! Mi-a cazut cu tronc asa ca l-am cumparat. In aceeasi zi am cumparat si un cooler Spire Falcon Rock II. Chiar daca nu este ceva special, coolerul Spire este bine construit si mai ales silentios. Am cateva bucati si sant mai mult decat decente.



Alpha-ul PAL6035 a avut parte de o eternitate in the dust mines si m-a implorat sa il salvez. Zis si facut.



Dismantling.



Ventilatorul sigur a avut parte de zile mai bune.



Nu pot sa apreciez cand de mult a trebuit sa traga amaratul de ventilator ca sa tina in frau temperatura procesorului. Clar este insa un aspect: the "hedgehog" design nu prea l-a ajutat deloc. Ventilatorul a fost montat in sens invers fata de pozitia "clasica". De ce? Nu am nici cea mai vaga idee. Mai tarziu insa il voi monta in pozitia pe care eu o consider ca este mai indicata.



Cele patru buline de burete de pe talpa au fost inlaturate deoarece intentionez sa folosesc acest cooler si pe alte procesoare, nu doar pe cele Sk.A.

Am curatat initial radiatorul, folosind apa sub presiune. Cand am vazut mizeria iesind din interior am avut parte de o mare satisfactie.



Am spalat toate componentele cu apa calda si detergent de vase. Urmele de rugina de pe suruburi au fost eliminate.



Ce a fost mai usor a trecut. Ce a urmat a necesitat mai multa rabdare. Reconditionarea ventilatoarelor nu este o stiinta exacta sau o procedura cu o rata de succes de 100%. In pofida oricarui efort este posibil sa nu se obtina rezultatele scontate. Chiar daca sant pe deplin constient de aceste neajunsuri eu nu ma dau niciodata batut si incerc marea cu degetul. De ce fac asta? Well, motivele sant doua: authenticity and money.



Am reconditionat cateva ventilatoare la vremea mea, asa ca stiu cu ce se mananaca. In acest caz am decis sa spal intreg ventilatorul inainte de a ma apuca de treaba. Nu aveam nimic de pierdut.


Last edited by Robert B; 28-11-2021 at 20:13.
Robert B is offline   Reply With Quote