Thread: Good old Days
View Single Post
Old 22-02-2021, 01:03   #2996
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,446
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by MRomeo View Post
Ajung azi dimineata in targ. Ma plimb putin, cand gasesc la niste cetateni minoritari o gramada de placi de baza + altele, gramada in care ochesc o placa pe slot ISA.
Cer voie si ma duc sa sap in ele.
Si incep sa gasesc acolo o gramada de chestii tentante pentru mine: 3 placi de baza (Abit VH6-II + PIII 866 si un modul de ram infipte in ea, Asus P2B-F, Gigabyte 6VA+X), si mai multe placi video si de sunet, atat pe slot AGP, PCI cat si ISA.
Prost am fost ca nu am intrebat de prima oara cat cer pe ele, m-am apucat ca hapsanul si le-am varat pe toate in plasa.
Ma duc cu geanta, ii arat, iar tiganul face: 17 sute.
Eh, daca-s avea un bitcoin pentru fiecare faza din asta, as fi acum super bogat. Eu in cam 90% din cazuri patesc asa cu astia mai bronzati, mai sunt si exceptii, dar foarte rar.

Fix cu o placa de baza slot 1 si cu o placa asus tnt2 ultra am patit asa in urma cu vreo 5 ani. Nu mai retin exact modelul, dar stiu ca cerea in jur de 200 pe placa de baza si cam 100 pe aia video (cred ca a zis 80, dar nu-s 100% sigur). Ayway, pe atunci majoritatea cereau 5-10 lei pe placile alea video vechi si 10-15 lei pe cele de baza, cativa cereau un pic mai mult.

Degeaba i-am zis la ala, nu a vrut sa lase la pret. Faza mai naspa e alta, prima data cand am vazut placile in piata aratau excelent, in stare foarte buna. Dupa ce au trecut cateva luni in care (fireste) nu le-a luat nimeni, au inceput sa devina tot mai deteriorate, murdare, zgariate, etc. In final au ajuns ca nu mi le mai trebuia nici cu 5 lei, imi pare foarte rau ca au ajuns asa, dar n-o sa incurajez jegurile alea cu bani multi pe ele.

Da-i naibii, ei le iau de la reciclari din Germania gratis (sau chiar sunt platiti sa le ia) si vor bani seriosi pe ele, din pacate n-ai ce face.

Insa nici cu romanasii nu mi-e rusine, chiar azi am patit o faza, era la unul o placa sk775, placa total neinteresanta, dar intr-un slot PCI era infipt un S3 Virge, fara bracket. Nimic special, dar am zis ca daca tot n-am luat nimic, la un 5 lei nu strica. Aiurea, nenea mi-a cerut 30 lei. Cred ca si eu am fost un pic prost ca am intrebat fix de placa aia, posibil ca daca as fi cerut totul mi-ar fi zis tot 30 si altfel discutam. Dar nu-mi pare rau, e o placa banala si macar stiu ce jeg de om sa evit in viitor in targ.
RaverX is offline   Reply With Quote