Thread: Good old Days
View Single Post
Old 20-03-2021, 21:08   #3160
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

ma chinui sa imi fac un sistem de windows 98. Indiferent de nostalgie, raman la parerea ca sursele si carcasele vechi ieftine sunt de kko maxim. Asa ca vreau sa le inlocuiesc.

Carcasele noi sunt fara bay-uri externe; mie imi trebuie bay-uri si de 5.25 si de 3.5 - putine carcase mai ofera asta. La fel, nu suport carcasele cu sursa sus. Intr-un final am gasit ceva ok-ish si ATX- ceva de la chieftec (care mi se pare ca au decazut enorm fata de ce erau).

Ajung la problema cu sursa. Carcasa e cu sursa jos, deci trebuie cabluri lungi. Sistemul e cu pentium 3, deci foloseste railul de 3.3 si de 5v. Toate sursele noi cat de cat mai ok, au mutat puterea pe railul de 12V, unde e procesorul si placa video, insa pentru un sistem vechi, trebuie putere pe 5 si 3.3 V.

Aici apare problema: stie cineva o sursa noua, cat mai silentioasa, cu cabluri lungi si cu minim 28 A pe railul de 3.3 v si de 5v? Gasesc niste chestii de la segotep (doamne fereste), dar toate sunt gandite pentru sursa sus, au cabluri scurte.

Am un seasonic cu 20 A pe ambele railuri (si combinat 100W), dar parca nu as risca.

Last edited by mike_1; 20-03-2021 at 21:10.
mike_1 is offline   Reply With Quote