View Single Post
Old 18-07-2019, 12:37   #15
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

După părerea mea toate soluțiile de răcire pe apă în care radiatoarele sunt în interiorul carcasei nu sunt eficiente.
Ai cazul în care iei aer rece din afară și-l încălzești înăuntrul carcasei și cazul în care iei aer cald din carcasă, îl treci prin radiatoare și-l evacuezi afară.
Singura soluție eficientă este să ai radiatoarele (cu tot cu ventilatoare) în exteriorul carcasei (eventual montate deasupra carcasei sau în fața ei).

Așa se rezolvă două aspecte importante. Se extrage cu adevărat căldura din carcasa computerului utilizând aer mai rece din ambient + se evită obstacolul aerodinamic creat de site/grile/mesh-uri etc. care sunt proiectate mai ales pentru design și nu pentru eficiență.

Nu mai vorbesc de carcasele cu trei ventilatoare frontale care sunt aproape lipite de un panou de sticlă. Faptul că acestea sunt produse, arată cât de habarniști sunt producătorii de carcase.

Ca să vedeți cât spațiu liber oferă diferite site pentru debitul de aer, există calculator:

https://www.perforated-sheet.com/cal...open-area.html

Cea mai eficientă sită, cea hexagonală- "hex", cu un ochi de 4 mm și "rama" metalică de 1 mm are 64% arie liberă.
Asta înseamnă de ex. pentru un ventilator de 120 cm, dacă punem în fața/spatele lui această sită hexagonală, se asigură o are liberă echivalentă cu un disc cu diametrul de 96 mm. Asta în ceea ce privește secțiunea de curgere. Nu mai pun la socoteală rezistența dată de turbulența aerului.
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"

Last edited by Dacus; 18-07-2019 at 12:52.
Dacus is offline   Reply With Quote