View Single Post
Old 23-01-2023, 16:03   #221
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu nu folosesc și nu am folosit UPS la calculator niciodată pentru că am doar laptop pentru daily, deci nu aș avea nevoie și oricum nu aș sta langă el. Dar acum aș vrea ceva pentru centrala termică, iar acolo aș vrea citire de la distanță.

Nu știu ce să zic, eu aș vrea să cumpăr un UPS, dar la ce văd pe piața SH cred că o să iau un CyberPower nou și am terminat balciul. APC-urile de noi sunt oricum scumpe și la ce chestii proprietare văd că folosesc (văd oameni care se plang chiar și de cablul serial care nu e tocmai standard) parcă aș sta departe de ei.

Am un APC care stă degeaba pe aici, dar bateria lui e clar moartă, poate o să găsesc una obosită să mai mă joc și eu cu el să văd ce poate. Total fără nici o legătură cu APC, Cyberpower-ul ăla e deja de 2 luni pe wishlist, cum fac rost de bani și intră la preț bun il cumpăr.
1. Ok, n-ai desktop, dar monitoare nu ai la care lucrezi efectiv, lucrezi la monitorul de laptop? Echipamente de net nu ai?

2. Degeaba cauti alternativa la APC cand APC = UPS si restul sunt, in mare parte, zero. APC are smart card, poti sa iti iei una si o sa ai interfata web pentru UPS. Da, sunt scumpe, dar merg. Si aici ma refer ca merg in orice conditii, orice os, orice infrastructura. Sunt facute bine.

La centrala termica merge un SUA700i, pe care le gasesti pe olx la 300 lei din cand in cand si are 2 baterii de 7ah pe care le schimbi, sa zicem la 4 ani.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote