View Single Post
Old 10-12-2020, 19:43   #18
parpales
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 729
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Nici cu hidrogenul nu e ce trebuie, e mai mult un pas lateral. Viitorul e electric din cauza eficientei. Poate sa inlocuiesti diesel/kerosen in chestii gen petroliere cu hidrogen, dar cum ar fi sa ai un petrolier plin de hidrogen care face buba?




Restul pierderilor sunt eliberate ca produse secundare in atmosfera: chimicale, caldura. Pe langa costuri, sa "arunci" 80% din lucru pana la produsul final nu e tocmai smart. Nu mai zic de mentenanta/reliability, ca intr-un motor cu hidrogen inlocuiesti practic doar combustibilul, in rest e la fel de complex cu foarte multe chestii care pot ceda.

Panourile solare au ajuns spre 23-25% eficienta (vorbesc de cele viabile dpdv comercial si instalabile acum, nu despre prototipuri de 40% eficienta). In 2000 erau la 13% eficienta.
Daca avem noroc ca in 10-15 ani sa fie viabila si fuziunea nucleara deja curentul o sa fie "free". Iar in 10-15 ani o sa avanseze enorm atat infrastructura cat si bateriile (mai sigure, mai mici/usoare, mai puternice, mai rezistente in timp).

Plus ca e mult mai simplu sa tragi curent si sa pui statii de incarcare decat sa inlocuiesti rezervoare subterane de benzina/motorina cu unele speciale de hidrogen. Nu camioane speciale de hidrogen care sa mute produsul de colo-colo, nu soferi angajati pe asa ceva, mai mic risc de accidente per total din cauza asta. La electric tragi un cablu si gata.
Boss , nod in papura i se poate gasi la orice tehnologie , dar eu parca as vrea sa fiu sigur ca ajung pina la mare fara range anxiety sau eventual iarna pe la -5 grade, de la munte pina acasa. Si bineinteles vreau sa folosesc caldura/AC in tot acest timp.
__________________
N-am , nu pot , nu vreau , nu stiu !
parpales is offline   Reply With Quote