Thread: Good old Days
View Single Post
Old 08-11-2021, 13:39   #3479
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 956
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca te referi la poza a 3-a, e in felul urmator:

-sursa ASTI 200W cu electronica reconditionata
-doua DVD-RW (ASUS DRW-1814BL si LG GSA-4167B)
-HDD nou instalat (Seagate ST310211A in locul Quantum-ului Fireball LCT15)
-Geforce 2 MX400 (care trebuie neaparat sa il schimb, incepe sa dea artefacte...)
-bracket USB putin modificat cu patentul (rupt clemele din zona NC a cablului)
-DB9 si DB25
-placa USB VIA VT6212
-NIC Realtek RTL8139D (parca, nu mai stiu sigur daca e D sau C, nu ca ar fi vreo diferenta foarte mare intre ele anyways)
-bracket cu jack-uri 3.5 si gameport de la PCChips pentru iesirile audio ale CMI 8738-ului integrat pe placa de baza (surprinzator sa gasesti un CMI8738 integrat pe o placa BabyAT, nu?)
-384MB PC133 SDR
-Celeron Mendocino 533MHz

Singurul lucru anulat din tot sistemul ar fi unitatea de discheta, deoarece am F4UBCD (Falcon4's Ultimate Boot CD - il recomand cu cea mai mare caldura, e mult mai util decat UBCD clasic, si incorporeaza si Hiren's Boot CD pe langa.) ce ma ajuta sa transfer jocuri (cu ajutorul placii de USB2.0 + XP Live de pe F4UBCD) si alte fisiere de sistem (sau CD-uri, cum ar fi 95, 98SE si ME) pe HDD.

A mai ramas o carcasa AT pe care trebuie sa o umplu, iar acolo cam sunt in pana de idei ce sa pun. Am optiunea sa merg pe MVP3 cu K6-2+ 500, sau sa merg cu 440LX (Zida LX98-AT) si acolo sa aleg intre P2 266MHz Klamath sau tot Mendocino (466 sau 500MHz). La aceea am facut rost de un intrerupator cu revenire in format similar cu cele de pe sursele AT incat am libertatea sa pun sursa ATX in el.
__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote