View Single Post
Old 14-11-2021, 00:21   #6055
bireescu_alin
Member
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 56
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Totusi e normal o placa de baza vai de ea sa fie peste 1000 de lei? Luam inainte placi decente cu toate dotarile la maxim 450-600 lei pe Intel, AMD nu mai vorbesc (Asrock Z77 Extreme 4 luat de la Emag). Procesoarele erau intr-adevar mai scumpe, i5 pe la 1200-1700 lei, dar trageai de ele cel putin 3 ani si nu te stresai ca ceva merge mai greu. Acum nivelul mediu e peste puterile unui om simplu, adica sa poti cumpara un PC decent in 4000 de lei sa te tine 3-5 ani e un vis. Eu de exemplu am luat un Gigabyte x470 Gaming 7 la 1000 lei, apoi apare X570 si cu aceleasi dotari+PCx 4.0 la 1500 de lei daca vroiam Aorus x570 Ultra, deci cam 50% pret mai mare. Nu stiu daca e ok de la un an la altul sa fie asa cresteri. Si acum daca vreau upgrade la al meu R5 2600x luat cu 600 de lei acum 2 ani jumate SH, trebuie sa dau cel putin dublu pe SH sau triplu daca vreau nou pentru 50% performanta (5600x, ca 5800x e in alta galaxie) daca imi face cineva cadou un RTX 3090. Nu mai vorbim ca am dat 2700 lei pe un amarat de RX 6600XT, prins pe ultima suta de metri la sfatul unui coleg de pe forum. Fa upgrade cu ceva daca mai poti. PS:Acel Gigabyte RTX 3060Ti de pe emag nu stiu cum au reusit asa multi sa il cumpere si deja sa il aibe in anunturi pe OLX, a disparut in cateva secunde, nu mai vorbim ca altii stam ca prostii 2 saptamani pentru un pachet dupa BF, altii fac smecherii din astea. Pai sa mai poata omul normal si cinstit face ceva?

Oricum asta e situatia, inteleg, legea junglei. Totusi nu ii inteleg pe cei care sustin preturile mari. Eu daca as fi miliardar nu m-as supara sa fie si altii, sau daca eu am Ferrari sa nu aibe altii ca sa fiu eu mai smecher, mi se pare o atitudine aiurea, dar probabil ca daca eram bogat aveam si eu aceeasi caracter, nu stiu. Eu intotdeauna vroiam sa aibe si prietenii mei PC performant a ne putem juca impreuna, nu sa ma laud eu ce smecher sunt si ei sa se uite la mine cum ma joc.
bireescu_alin is offline   Reply With Quote