Thread: Recomandare TV
View Single Post
Old 19-12-2017, 14:40   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cine ti-a zis ca samsungul e peste la suport file format ?
Sony cu android e la ani lumina distanta, pot sa redau bluray iso sau non iso direct din LAN cu KODI, pot sa redau si 3D.ISO format tot cu KODI.
Mai nou acum este compresia HEVC H265 si-mi povestea un prieten ca pe un Samsung model ceva mai noi nu putea deda HEVC H265 ceea ce mi se pare penibil fiindca pe un LG din 2012 IPS de buget pot reda HEVC fara nici o problema, ba chiar mai mult fiindca e HEVC imi permite sa setez si nivelul de black.

DPMDV ANDROID TV-ul e peste tot, apoi LG si restul lumii... Android poti pune pe un TV si via HDMI (xiaomi , shield , odroid, kodi box etc)
Normal un TV cu toate rahaturile active se misca nasol, in momentul in care dezactivezi lucruri incepe sa straluceasca (vezi LG)

Detin
https://www.displayspecifications.com/en/model/fca2147

Negrul se vede destul de beton pe zi si tin luminozitatea la 60% si toate enhance-urile pe off, calitatea culorilor dupa o mica reglare ochiometrica e geniala, sper sa fac rost de un spider sa o reglez si mai bine. Noaptea cand e totul bezna si e activ senzorul de luminozitate pe fudal negru total se vede un negru usor aprins dar nu cu efect de glow ca la IPS.

Nu stiu de ce dar IPS-ul imi placea mai mult inainte acum parca imi place asta, dar fugi in magazin si vezi cum se vad televizoarele altfel n-are rost sa vorbim din punga cu pufuleti, nici eu nu stiu cum sunt ca nu sunt fan 4K inca, abia peste cativa ani buni o sa-mi iau ceva de genul.

Singurul lucru nasol la sony pe care-l am intalnit e pe partea de pairing BT, poti face decat cu produse tot SONY dar nu ma deranjeaza rau.
Android TV-ul e mai la inceput sa zic asa si e putin limitat pe partea de APK-uri dar poti oricand instala apk-urile de telefon, singurul inconvenient e ca iti trebuie un mouse, ideal ceva airmouse.


LG_urile in general imi plac mai mult decat samsungurile din mai multe motive dar principalul este pretul platit vs samsung, calitatea e acolo si am vazut ca pe 3D pasiv stau chiar bine oamenii. Am vazut destule Samsunguri care au culorile aiurea si m-am linistit, nu spun ca sunt proaste sau ceva dar nu sunt pe gustul meu.

Panasonic stiu ca mai aveau panel-uri misto rau dar nu stiu sa-ti zic ce si cum.

Last edited by agarici cu pedale; 19-12-2017 at 14:45.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote