View Single Post
Old 27-01-2022, 22:17   #20
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Păi și asta cum bate cu ce scrie la AMD pe site?
Pentru Ryzen 5000 cu TDP 105W avem PPT/TDC/EDC - 142W/95A/140A
Pentru Ryzen 5000 cu TDP 65W avem PPT/TDC/EDC - 88W/60A/90A
Pentru Ryzen 5000 cu TDP 35W avem PPT/TDC/EDC - 48W/30A/60A

Package Power Tracking (“PPT”): The PPT threshold is the allowed socket power consumption permitted across the voltage rails supplying the socket. Applications with high thread counts, and/or “heavy” threads, can encounter PPT limits that can be alleviated with a raised PPT limit.

Thermal Design Current (“TDC”): The maximum current (amps) that can be delivered by a specific motherboard’s voltage regulator configuration in thermally-constrained scenarios.

Electrical Design Current (“EDC”): The maximum current (amps) that can be delivered by a specific motherboard’s voltage regulator configuration in a peak (“spike”) condition for a short period of time.

Asadar orice procesor 5950X sau 5900X, pe default, cu PBO ON dar fara overclock, va consuma maxim 142W pe package.

Ca sa te convingi pune procesorul tau pe default, deschide un HWMonitor si ruleaza ce stress test vrei si cat vrei. In final in tabul Package la Power in dreptul max vei avea o valoare de 142W +- 1W

Totodata limitele astea le poti vizualiza si in Ryzen Master.

Ghidul oficial: link

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
5950x nu e HEDT. E doar un end-user CPU.
Personal mi se pare wow sa iei 5950x si sa ai PBO disabled, defapt orice din seria 5000.
Curiozitate personala: de ce ti-ai luat seria 5000 si ai sta cu PBO disabled?
Am gresit. PBO il pun pe Advanced si acolo am "PBO limits" pe care il pun pe default sau pe disabled (nu imi aduc aminte valoarea).
Asta o fac ca sa ma joc cu Curve Optimizer.

Ai dreptate cu PBO disabled e moartea pasiunii.

@first snow:
1. 5900x ca si 5950x cu totul pe default sunt la fel de greu/usor de racit deoarece se incadreaza in cei 142W PPT descrisi mai sus.

Pe default ca sa se incadreze in cei 142W un 5950x in Cinebech R20 all cores va avea o frecventa de 3750-3850 Mhz pe cores cu un voltaj de 1.0V.
In schimb un 5900x n Cinebech R20 all cores va avea o frecventa de 3950-4050 Mhz pe cores cu un voltaj de 1.1V.
Practic sunt egale in W dar functioneaza la frecvente si voltaje diferite per cores. Un 5900x va urca mai mult in frecventa si in voltaj pentru ca va avea loc mai mult sa consume cu fiecare core decat va putea sa consume un 5950x per core.

In momentul in care iesi din default si faci overclock totul va tine de nr de core-uri 12 vs 16 si voltajul dat in ele + SOC power care e si el acolo. Limita e cerul. Evident ca e mult mai usor sa depasesti 250W cu un 5950x la 4.5Ghz la 1.35V pe cores fata de un 5900x la 4.5 tot cu 1.35V pe cores. Pur si simplu ai mai mult cu 4 cores care consuma, adica 33% in plus.

2. 5800x e mai fierbinte pentru ca e mai "concentrat". Ai o singura pastila vs 2 pastile care degaja aceeasi caldura dar pe suprafete diferite. Si atunci se creeaza spot-uri de caldura care se racesc mai greu.

In plus si asta e valabil la orice 5xxx sau 3xxx ai spot-uri care se incalzesc instant cand 1 singur core primeste 1.5V ca sa faca boost la maximul frecventei. Acolo temperatura sare instant in 85-90 de grade lucru permis de AMD din conceptie.

Asta se poate rezolva cu limitarea boost-ului pe procesor care duce si la limitarea spike-urilor de voltaj bagate in cores.
Ex: eu am limitat boot-ul la 4.65Ghz si voltajul maxim per core nu mai sare de 1.362V pe orice core.
Daca las boost-ul la 4.675Ghz, deci cu 25Mhz mai sus am voltaj maxim pe cores pana la 1.41V. Pentru mine nu merita acea crestere de voltaj pentru 25Mhz.
Pe default face boost la 5050Mhz cu voltaj de 1.487V si spike-uri corespunzatoare de temperatura la 85 - 90 grade C. Problema acolo e cand ventilatoarele o iau razna in timpul unui windows update.

3. Doar pentru 5800x3d cum au zis.

4. E bun 5950x-ul pe care il ai. Dar orice 5xxx poate face fata 2-3 ani

5. Ia ceva slim de 240 care sa iti intre acolo sus, daca nu vrei Noctua NH-D15 -le
Sau carcasa noua + 360

6. Eu nu l-as monta in fata pentru ca sigur va ceda.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote