Thread: Recomandare TV
View Single Post
Old 25-06-2022, 18:28   #651
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Asta cu senzorul de luminozitate e in functie de preferinte, personal nu il suport si este prima functie pe care o dezactivez la orice TV ( eco mode, si toate celelalte bazaconii care fac TV-ul sa consume mai putin si sa nu ajunga la potentialul maxim prinvind luminozitatea).

Mai degraba recomand sa fie folosite preset-uri de imagine, de ex. pe LG ai preset-uri ISF Bright/Dark, specifice pentru lumina de zi si noapte.
Bineinteles ca si acolo poti seta luminozitatea cum ai nevoie, iti personalizezi tot si salvezi, din doua clickuri la telecomanda si schimbat.

Singura situatie cand e bun auto-dimming in general este la telefon, care e folosit in medii mai dinamice, iesi afara direct in soare, intri in cladiri, etc.
Intr-un mediu relativ controlat si static cum este o camera, mai bine tragi draperiile, inchizi becul, si gata.
Pai hai sa despicam firul in 4 ca e posibil sa ne intelegem aiurea. Zi ce televizor ai daca vorbesti despre caz concret. Tind sa cred ca LG, e in alta categorie OS proprietar vs android, profile si alea alea, implementarea nu stiu cum e si e posibil sa fie mai ok cum zici tu dar nu prea cred altfel nu era acolo functia.

Eco mode nu este in acelasi capitol cu ce vorbesc eu de senzori. La fel cum Eco mod si alte bazaconii nu sunt in acelasi capitol cu profilele de culori.
Eco mode nici nu ar trebui sa existe pe un TV cu HDR adevarat (vorbim de mainstream in sus inclusiv)
Profilele presetate nu au nici o treaba cu senzorul teoretic era doar pe highenduri acum 5 ani si de curand e la ordinea zilei pe android tv exceptie low ends.
Senzorul in special pe android OS si vb din experienta cu Sony (nu stiu cum e la altii) functioneaza excelent si face totul auto smart nu auto dumb, nu e doar un feature sa fie acolo si sa incurce sau sa strice imagine, din contra ajuta exact ca in cazul smartphone-ului pentru ca face fix ce trebuie, nu mai tragi draperia, nu mai schimb profilul si nu iti mai bati capul cu nimic, face totul auto pe setarile tale actuale, ba chiar nici nu iti dai seama ca iti scade luminozitatea noaptea pentru ca nu ii permite softul sa se duca atat de jos precum ai tu impresia.

Adica: Ai soare in camera balana, pe langa profilul care il ai tu setat si configurat cu calorimetru daca e cazul iti ridica luminozitatea la 100% iar daca ai continut HDR se trece pe profil automat si poate atinge peak-uri mai mari decat dai tu 100% in el manual. Pe partea de noapte se aplica aceeasi regula doar ca in loc de peak maxim si efetul default de nocturna si oribire la continut HDR iti baga pe profilul selectat de tine un maxim pe mai putin decat peak-ul lui maxim total adica ii taie putin din putere dar nu are nici o treaba cu eco mode si alte setari de imbunatatire imagini. Profilele de imagine in mod normal ar trebui sa tina de calibrarile de fabrica nu de brightness. 60% sau cat iti da senzorul maxim pe noapte tot te orbesc in special in scene deschisa daca nu ai lumina in camera ambientala. Daca aprinzi lumina in casa iti rezolva problema in 5 secunde fara sa faci nimic si tot asa. Philips stiu ca aveau senzorul mai agresiv dar nu stiu cum mai sunt acum.

Last edited by agarici cu pedale; 25-06-2022 at 18:57.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote