View Single Post
Old 28-01-2022, 00:57   #27
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by crissbm View Post
Cum se poate limita boostul? Eu pot să-i dau doar + pe placa b550. No avea placa limitare?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
In PBO pe advanced ai setarea de boost a frecventei si cu AGESA 1.2.0.3a si 1.2.0.5 ai acolo o setare care iti permite pe langa frecventa sa stabilesti si semnul + sau - .
Pe placa MSI B550M Mortar merge sa setezi pana la 500 valoarea (mai mult nu am incercat, dar parca am citit undeva de +/- 500).
S-ar putea sa fie doar pentru seria 5000.

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
PS: si eu am luat 2x 360rads si m-am luat dupa altii, TZAPA
Cu ce te-au suparat 2 x 360? Poate ai fost limitat de pompa/flow, poate de cpu block ...

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Și ca să nu mă aberez degeaba, eu am PBO disabled la 5950x meu pentru că stă cu toate cores la 4400 și n-am chef momentan să-l gâdil mai mult. Este mai rece decât cu PBO enabled și DOS on - momentan
Ce urmaresc eu e ca cu ajutorul PBO sa duc cat mai sus frecventa all core (modificari de PPT/TDC/EDC) cu un voltaj cat mai mic (prin Curve Optimizer), dar fara sa am spike-uri de temperatura cand folosesc un singur core (asta e rezolvata cu limitarea frecventei la 4.65Ghz).

Pe load-uri mici pe core-uri pe all core in 100% face boost la 4.65Ghz pe toate core-urile cu un voltaj de 1.31V.
Cand are incarcare mare pe core-uri boost-ul scade la 3.85Ghz cu 1.0V.
In ambele cazuri temperatura se stabilizeaza la 70 de grade (care este punctul default de unde face throttling Ryzen si incepe sa reduca frecventa/voltajul).
Cu alte limite PPT/TDC/EDC se sare de punctul ala si te poti duce la cat vrei consum: 250W + si cu temperaturi cat te tine piticul.
Dar voltajul si limitele de frecventa le stabileste procesorul singur, intern prin PBO ceea ce e de dorit in locul unor frecvente fixe. Astfel in idle este ca orice procesor pe auto.

Dar nu am avut timp de bibilit.

Si trebuie sa maresc si FCLK intai la un 1900 ca e pacat sa stea la 1600.
Quote:
Originally Posted by Neo View Post
@madhorsefuzzy - trebuie să te angajeze AMD la PR
Pe naiba. Au docs de kkao, de trebuie sa afli tot pe surse, reddit, twitter ... zici ca nu au facut chestii sa le foloseasca lumea: zic de astea utile din AGESA/BIOS de stors performanta din produsele lor.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote