View Single Post
Old 20-07-2021, 17:37   #15
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oricat de mult mi-ar placea sistemele ITX nu iti pot recomanda sa-ti construiesti unul daca nu ai chef de batai de cap. Am avut de curand unul destul de puternic intr-o carcasa Lian-Li TU150. Carcasa super faina, configuratie puternica (3800XT, Crosshair VIII Impact, RTX 3070 FE), dar o sa dai de limitari. In primul rand, odata ce l-ai asamblat, nu prea mai umbli in el si pentru ce fac a fost o piedica mare. Dupa aia ai limitari pe care nu ai cum sa le previi: odata cu seria RTX 3000 s-a dovedit ca sursa be quiet! SFX-L 600W 80+ Gold nu era de ajuns cat sa imi tina upgrade-ul la 5800X + RTX 3080 si trebuia s-o schimb. Si scoate sursa SFX de 850W+ de unde nu-i, ori de unde se plateste in rinichi.

Deloc surprinzator, nici la partea de racire nu era chiar simplu. Pe CPU am trantit un Dark Rock Pro 4 si facea fata, dar odata ce incepea 3070-ul sa se incinga dedesubt (si 2080-ul de dinainte la fel), orice ar fi facut caramida neagra nu era destul cat sa nu se incinga si CPU si GPU ca naiba. Si ventilatorul de 120mm de pe fata nu ajuta prea tare, mai ales ca placa video oricum isi cam facea compartiment separat la cat de mare era. Iar de taiat ca sa bag alte venturi n-am avut chef.

Si da, arata bine, era mic, avea maner si mi-a facut placere sa lucrez la/pe el, dar dupa vreo sase-sapte luni mi se taiase de el. Manca praf ca un porc, era greu de curatat, daca voiam sa schimb ceva prin el mai bine imi bagam un deget in fund si multe alte chestii d-astea pe care nu le-as fi stiut daca nu l-as fi facut. Desigur, asta e experienta mea, dar consider-o un heads-up daca vrei sa-ti faci un daily driver in carcasa ITX sau pe acolo. Iar mATX... n-are sens. Placi de baza slabe, carcase scumpe, e prea mare ca sa fie ITX si e prea aproape de un ATX ca sa aiba sens.

Ca si carcase ITX pe care ti le-as putea recomanda, ai cam asa: Phanteks Evolv ITX, Fractal Nano S, NZXT Manta (daca iti place formatul, desi e masiva), NZXT H200, CM NR200, Lian-Li TU150, Raijintek Metis si daca te atrage, Silverstone Raven. In asta din urma iti faci consola.
Marinake is offline   Reply With Quote