Thread: Good old Days
View Single Post
Old 12-03-2021, 21:55   #3101
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pump It Up [8 Bit Tribute to Endor] - 8 Bit Universe

Boards and even MORE boards!

Placi, placi si even more boards! MORE! I need to inject myself!

Daca la inceputurile mele in ale colectionatului (hoarding-ului) de retro HW, aveam unele retineri in ceea ce priveste achizitia de placi de baza, in primul rand datorita dimensiunilor acestora, acestea au disparut demult.

Cand ai trecut de cateva sute de componente, deja stii cu ce se mananca toata treaba si vrei nu vrei gasesti mereu loc la cate o piesa noua. Cutii peste cutii cu fel de fel de artefacte electronice, aflate in diferite stadii de ocupare, stau si te privesc intrebandu-se oare ce vei mai baga in ele?! You would be amazed about how much stuff can fit even in the smallest of them! Un astfel de caz este cel al cutiei care contine 12 placi 3dfx printre care si placa V4-L. Din afara arata de toata jena, nu mai mare ca o coala de hartie A4, de vreo 8-10 cm inaltime, insa continutul este ceva cu adevarat special!

Intr-un fel sant priviliegiat pentru ca nu-mi tin piesele acasa insa reversul medaliei este reprezentat de momentul in care va trebui sa le mut si atunci sa vezi distractie!

De ceva vreme am in plan o reorganizare precum cea din 1 Decembrie 2017 insa o tot aman an dupa an. Stiu cu exactitate ceea ce am insa am dificultati in a le gasi prin cutii. Tabelul excel imi spune modelul insa nu-mi spune randul si coloana unde le-am bagat. Am incercat sa scriu pe cutii ce contin insa nu prea ma ajuta aceasta masura cand ai zeci de placi video bagate in ele. So, I still rely on my memory but that isn't enough. Am nevoie de cateva sute de pungi ESD si cutii standard pe care sa lipesc o lista in care sa fie scris clar negru pe alb: what's in there! Soon ...

In episodul de azi voi prezenta patru placi de baza care lejer se incadreaza in categoria retro. Nu vorbim despre modele varf de gama sau chestii exotice insa un lucru este clar: placile de baza cu slot-uri ISA devin din ce in ce mai rare. De cele cu sloturi VLB nici nu mai vorbesc ...

Prin urmare let's get on with the show!

Patru placi de baza cumparate anul trecut la interval de saptamani sau luni de zile una de cealalta, au trecut prin mana mea si toate au fost salvate. Unele s-au aflat intr-o stare mai proasta altele intr-o stare mai buna, toate insa au fost in stare de functionare, so no mystery here. Unele dintre ele au fost clar an impulse buy, la 10 lei bucata cu tot cu procesor. Altele un clar why not? Cu aceste placi de baza am trecut de borna psihologica de 50 de placi de baza. Yikes!

Actorii episodului de astazi sant:

* Acorp 5TX29 VER: 1.1, REV. B Sk. 7 + AMD K6 200MHz AMD-K6-200ALR
* Expert EXP4045 VER 1.2 Sk. 3 + AMD 486 DX4 100MHz * A80486DX4-100NV8T * Am486DX4-100
* FIC PA-2005 Ver. / Rev. 1.3 Sk. 7 + Intel Pentium MMX 166MHz * FV80503166 * SL27H
* Lucky Star 5VP3 Rev 2.1 Sk. 7 + Intel Pentium MMX 200MHz * FV80503200 * SL27J


Let's GO! GO! GO!!!

Acorp 5TX29 VER: 1.1, REV. B Sk. 7 + AMD K6 200MHz AMD-K6-200ALR Paradisio Ft Maria Garcia & Dj Patrick Samoy - Bailando


Acest kit a fost cumparat doar pentru un singur motiv. Cred ca deja stiti care este acesta chiar din momentul in care cititi randurile de mai sus.

De ce sa negociezi doar pentru procesor cand poti lua kit-ul la acelasi pret? NO BRAINER!

To date this is the slowest AMD K6 pe care-l am si momentul in care l-am gasit a fost unul special. Nu ma asteptam sa gasesc asa ceva insa acesta este farmecul aventurilor la talcioc: nu stii niciodata ce vei gasi acolo. Nici nu mai stiu cate comori am gasit la talcioc pentru ca le-am pierdut sirul. Cert este insa un fapt: ma voi duce acolo cat va exista si cat voi avea suflare in mine. Flea market adventures but without the fleas! YAY! Good times!

O placa de baza cu un date code de saptamana a 12-a anul 1998. 1998. A good year! Tocmai ce terminam liceul si intram la facultate. It seems like it was yesterday. Doar cand ma uit in oglinda imi dau seama ca au trecut atatia ani de atunci. I don't feel or look (too) old but man, 23 years is a lot of years!



The tasty AMD K6 200MHz AMD-K6-200ALR. Minty fresh! Fara TIM?! What the f...?



Placa de baza nu este ceva special. Just your regular Sk. 7 mobo, un model de "tranzitie" catre SS7 cu sloturi SIMM si SD-RAM, conectori de power AT si ATX.

ACorp. Primul meu accelerator grafic purta aceasta marca. Prin urmare numele acesta are o conotatie speciala pentru mine. Vanta aia la 8 mega was the $hit when I had it with my Celeron 366MHz+440ZX.

Placa de baza se prezenta in conditii relativ bune doar cu cateva zgarieturi pe spate, care chiar daca sant mari sant doar superficiale. Ceva mizerie in special in zona socket-ului procesorului. All in all nimic deosebit.



On close inspection though, I found a lot of bent pins in the SIMM slots. YIKES!



The doc is operating! Cu fel de fel de unelte am reusit sa repun pe pozitie toti pinii de la slot-urile SIMM. A SIMM slot replacement is a daunting task even for me. I can do it but I lack the required tools.



Even these guys got a second chance.



Mechanical testing in progress ... and in the end I prevailed! It felt so good!



All done!



Cred ca cei mai ageri au observat deja un aspect. Este vorba de micile bucatele de plastic care intra in gaurile special prevazute in stick-urile de memorie SIMM. Este vorba despre o masura de fixare a stick-urilor de memorie in slot si totodata o masura de a asigura inserarea corecta a acestora. Chiar si fara aceste mici "carlige", stick-urile de memorie sant bine fixate in slot. Un neajuns de ordin estetic si nimic mai mult.

Gorila care a smuls SIMM-urile originale nu a avut timp sa impinga usor micile cleme de metal din lateral si sa scoata stick-ul asa cum trebuie. Placa asta de baza era clar destinata reciclarii.

Pentru ca ma dureau ochii cand vedeam zonele unde nu demult stateau acele mici "carlige" am apelat la o unghiera ca sa le fac putin mai ofensatoare.

Robert B is offline   Reply With Quote