View Single Post
Old 14-01-2022, 19:26   #1332
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Chipletii si coreurile pot sa fie unele mai proaste si unele mult mai bune dar daca tu le dai acelasi voltaj/frecventa la toate si scoti PBO e logic ca vor crapa primele cele mai proaste..


Fostul 3700X trebuia sa-i dau in gura extrem de mult voltaj ca sa faca 4.2, mai sus de 4.15 nu urca stabil in prime cu AVX decat cu super mult voltaj si nu merita ... insa... daca ii dadeam voltaj de 4.15 pe 4.2 imi mergea stabil in jocuri si orice alte teste dar nu in prime, era un core ordinar care nu vroia sa mearga deloc bine... maximul lui stabil era 4.15 ... orice mai sus de asta luam instant reboot cand dadeam start la prime.

Pe 5700G am descoperit in weekend o chestie cand ma jucam la PBO si curve optimizer undervolting pt prima data... te uiti in HW64 info la core effective clocks si primul core care nu poate mentine frecventa fixa din cauza "clock strechers" ii mai dai voltaj in curve optimizer ca sa fie in aceeasi hora cu restul Am vazut ca seria 5000 merge mai bine in prime dar tot nu e un test care reflecta real life si eu nu-l iau ca reper niciodata.

Last edited by agarici cu pedale; 14-01-2022 at 19:31.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote