View Single Post
Old 26-09-2009, 15:50   #16
Maryus3D
Member
 
Maryus3D's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: München
Posts: 161
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Elemental Accelerator merge decat pe Quadro FX 1800, 3800, 4800, 5800 din pacate, iar despre ATi si Premiere ... http://forums.amd.com/amdlive/messag...VIEWTMP=Linear chiar daca o fi mai rapid ca nvidia si compatibil cu Radeon tot nu merita. Un HD4870 teoretic ar trebui sa fie mai puternic decat GTX260 216 datorita arhitecturii vectoriale care este un pic mai puternica, dar practic din cate am auzit cand vine vorba de GPGPU computin, ATi nu poate sa-si foloseasca toate nucleele in paralel cum se poate la nvidia: 1 cica din cazua arhitecturii aglomerate, 2 developerii prefera nvidia pentu o mai usoara programare si optimizare datorita arhitecturii scalare teoretic mai slaba dar mai usor de manevrat. E tot ce stiu si ce am auzit.

In legatura cu modul la 8800GT in FX 3700. Cum fac rost de palca video voi face un tutorial cu tot ce trebuie asa cum am facut si cu G80. Din pacate soft-modul sau soft-strapingul pe G92 nu merge singura cale fiind nibitor mai exact bios mod. Se recomanda un model de referinta pentru a fi cant mai usor posibil biosului modat sa se inteleaga cu hardwareul.
Asa cum se si vede in poza Click image for larger version

Name:	placa.jpg
Views:	374
Size:	329.7 KB
ID:	2153 sunt la fel aproape. Diferenta intre soft-mod si bios-mod este destul de mare. Cu soft-modul pacalesti mai mult palca pe partea software si nu necesota un PCB de referinta s-au altele ca dupa formatare revine la normal, insa bios-mod pacalesti placa mai mult pe partea hardware si este recomandat (nu neaparat obligatoriu) un model de referinta. Bios-modul underclockeaza palca un pic si o aduce in starea unui FX 3700 adevarat si valabil sub orice sistem de operare chiar si dupa formatare fata de soft-mod care nu prea se atinge de hardware. Acum ramane de vazut. Tare greu gasesc un 8800GT sau 9800GT. Am rezervat o bucata luni la 300 lei deci daca aveti rabdare si fac rost de bani fac tutorialul cat ai clipi.
__________________
Professional 3D artist

Last edited by Maryus3D; 26-09-2009 at 15:53.
Maryus3D is offline   Reply With Quote