Thread: Good old Days
View Single Post
Old 28-10-2021, 14:55   #3442
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Am inteles, asa am si banuit, ca vrei ceva pentru un build.

Eu ma bucur ca nu-s tentat (inca) deloc de placile mai moderne (tot ce-i PCI Express). Din punct de vedere al unui colectionar au urmatoarele dezavantaje.

1. Sunt mult mai voluminoase (raportat la placile din anii 90, inceputul anilor 2000). Si asta devine cu atat mai important cu cat ai mai multe. Intr-o cutie medie (cam cat 4 cutii de pantofi) bag lejer 50 de placi de genul TNT2, Voodoo3, etc, amblalate frumos in folie antistatica + o folie cu bule. In aceeasi cutie intra maximum 10 placi "moderne" (gen 8800 Ultra, X1900XTX, etc).

2. Costa considerabil mai mult in targ. Bine, asta era mai demult, dar si acum mai prinzi cate un Voodoo3 sau un TNT2 la 5-10 lei, pentru ca arata banal. In schimb o placa mai recenta, chiar daca e veche arata aproape ca una din ultima generatie, asa ca "baietii" cer pe ele peste 100 lei, mai ales de cand e moda cu minatul si placile video nu se gasesc.

3. Sansele sa le prinzi defecte sunt mult, mult, mult mai mari. Din start sunt mult mai complexe, apoi pasta (fara plumb) cu care e lipit chip-ul si memoriile se deterioreaza in timp. Sunt si masive si grele, au, e mult mai usor se desprinda chestii de pe ele.

Dar na, fiecare cu pasiunea lui, sunt destui care colectioneaza si high end-urile de la astea moderne.
RaverX is online now   Reply With Quote