Thread: Windows 11
View Single Post
Old 03-01-2022, 19:29   #232
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 167 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by silviugamer View Post
nu cred ca este o problema de la MS.
Cumva filmul pe care vrei sa-l rulezi este Dolby Vision si este intr-un container .mkv? Exact aceeasi problema am si eu cand vreau sa rulez asa ceva pe TV.
Am inteles ca sunt probleme de decodare cu Dolby Vision incastratate in containere .mkv. Daca il faci .mp4 va merge.
Ohoo... asta e discutie lunga de elaborat.
By default prefer oricand sa redau via firestick sau kodi sau orice altceva care stie sa faca nativ pe un display certificat decat via micromoale/soft. Pentru ca sunt multe probleme la jumate si experienta overall nu e ce trebuie vs ceva care stie sa decodeze nativ containere si totul automat (aka android tv.firestic.googletv etc). Am incercat in trecut si m-am lasat pagubas rapid pentru ca semnatul via HDMI out redat pe un TV ti-l aduce cum ti-l da sursa si decodarea este facuta de sursa si oricat de bun e TV_ul pierzi orice avantaj al lui si se transforma intr-un monitor ordinar.... asta zis asa pe scurt ca nu e chiar asa. Cred ca singura combinatie viabila via OS (Windows/Linux etc) este KODI... sunt distributii de linux clean doar cu kodi, foloseam intr-o vreme pe PI3 acum muuulti ani, rupea norma. Acum a evoluat KODI asa mult incat totul se face si acolo auto.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote