Thread: Windows 11
View Single Post
Old 05-01-2022, 14:51   #237
cristispot
Ancient friend
 
cristispot's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: bucuresti
Posts: 1,119
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
confirm
am testat si face la fel fie ca e win10, win11 sau ubuntu
deci mkv de cacao
si la mine face la fel. un film dolby vision mkv mi se vede mov/verzui/roz.
daca il pun pe hard si ii dau play din tv( un phillips care stie dolby vision, tot asa se vede). singurele dolby vision ce le pot reda sunt cele de pe netflix care se vad superb.

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Ohoo... asta e discutie lunga de elaborat.
By default prefer oricand sa redau via firestick sau kodi sau orice altceva care stie sa faca nativ pe un display certificat decat via micromoale/soft. Pentru ca sunt multe probleme la jumate si experienta overall nu e ce trebuie vs ceva care stie sa decodeze nativ containere si totul automat (aka android tv.firestic.googletv etc). Am incercat in trecut si m-am lasat pagubas rapid pentru ca semnatul via HDMI out redat pe un TV ti-l aduce cum ti-l da sursa si decodarea este facuta de sursa si oricat de bun e TV_ul pierzi orice avantaj al lui si se transforma intr-un monitor ordinar...
am eu asteptari prea mari sau e normal ca un film de 80gb, format mkv, de pe torente, pe care il vad direct din hdd prin player-ul tv-ului sa se vada mai prost decat unul pe netflix/amazon prime? mie mi se pare ca orice film 4k hdr pe care il iau, nu se ridica la nivelul de calitate ce il ofera netflix. imi scapa mie ceva? ar trebui sa le vizionez altfel?

mai sunt versiunile alea pe care le poti scrie direct pe un dvd si sa-l vezi intr-un bluray player dar nu am unul si nici nu cred ca o sa cumpar prea curand.
cristispot is offline   Reply With Quote